Podatek od nieruchomości od farm fotowoltaicznych

Stanowisko RIO Lublin:

W odpowiedzi na Pana wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych uprzejmie informuję, że tut. Izba przychyla się do Pana stanowiska zaprezentowanego we wniosku i jednocześnie wyjaśnia.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm.) jednym z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które stanowią obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, lub urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Tutejsza Izba w sprawie klasyfikacji paneli fotowoltaicznych przychyla się do stanowiska odnoszącego się do zagadnienia opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wolnostojących farm fotowoltaicznych zaprezentowanego przez Ministerstwo Finansów w sierpniu 2011 r. oraz lutym 2013 r. w odpowiedziach na interpelacje poselskie (odpowiednio odpowiedź na interpelację nr 24172/11 z dnia 30 września 2011 r. oraz odpowiedź na interpelację nr 13671/13 z dnia 18 lutego 2013 r.), zgodnie z którym instalacje fotowoltaiczne nie mieszczą się w definicji obiektu budowlanego w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Instalacje te należy natomiast uznać za urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane z uwagi na ich akcesoryjną funkcję, jaką spełniają w stosunku do obiektów budowlanych elektrowni słonecznej oraz ich techniczne związanie z tymi obiektami.

Zgodnie z przedstawionym stanowiskiem Ministra Finansów, które w ocenie Izby może być zastosowane również w przypadku instalacji fotowoltaicznych posadowionych na dachu budynku należącego do przedsiębiorcy, należy takie instalacje uznać za urządzenia budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, co oznacza, że spełniają one definicję budowli w świetle ww. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i w rezultacie należy je zaliczyć do katalogu przedmiotów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Tutejsza Izba zwraca przy tym uwagę, że kwalifikowanie obiektów budowlanych na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w tym ich ocena z punktu widzenia spełnienia przesłanek uznania za budowlę w rozumieniu przywołanych przepisów, wymaga każdorazowo uzyskania przez organ całościowej wiedzy na temat tego obiektu. W związku z tym wójt jako organ podatkowy właściwy w sprawach podatku od nieruchomości za pomocą posiadanych służb podatkowych, w przypadku wątpliwości co do klasyfikacji danego obiektu budowlanego dla celów podatkowych powinien przeprowadzić w tym zakresie postępowanie wyjaśniające i ustalić zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Przedstawiając powyższe informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{Urząd Gminy Sawin, 2021-xx-xx, sygn. -}
{RIO Lublin, 2021-07-14, sygn. RIO-I-430/23/21}