Stanowisko RIO Olsztyn:
W odpowiedzi na pismo nr DSM-RB.033.35.2021.AZ z dnia 8 października 2021 r. w sprawie prawidłowego klasyfikowania od 1 stycznia 2022 r. dochodów i wydatków budżetowych, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 lipca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych /Dz. U. z 2021 r. poz. 1382/ od stycznia 2022 roku dochody i wydatki należy ewidencjonować w rozdziałach usługowych i rozdziałach podmiotowych (wyliczonych enumeratywnie w rozporządzeniu: 70001, 70004, 71001, 71002, 71003, 75018, 75020, 75023, 75026, 75085, 90017). W rozdziałach podmiotowych należy planować wyłącznie wydatki związane z utrzymaniem wszystkich stanowisk pracy w jednostce. W rozdziałach usługowych planuje się wyłącznie wydatki bezpośrednio związane z daną usługą, której dotyczy rozdział. Wyjątkiem od tej zasady jest rozdział usługowy, w którym:
1) jednostka samorządu terytorialnego otrzymuje na wynagrodzenia pracowników dotację,
2) planuje wydatki w dziale 801 – Oświata i wychowanie oraz 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza,
3) planuje wydatki rozdziale 90002 – Gospodarka odpadami komunalnymi.
W powyższych przypadkach należy ewidencjonować także wydatki związane z utrzymaniem stanowisk pracy w jednostce.
Każda jednostka w swoim planie finansowym powinna posiadać rozdział podmiotowy (właściwy dla jednostki lub w przypadku braku takiego rozdziału – rozdział urzędu) i w tym rozdziale ewidencjonować wszystkie wydatki związane z utrzymaniem stanowisk pracy w jednostce. Nie należy ewidencjonować w nim żadnych innych wydatków.
Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu obejmują obecnie tylko cześć usług, dla których określone zostały rozdziały usługowe i w odniesieniu do tego zakresu zostały wskazane rozdziały podmiotowe. Niemniej jednak, z wyjaśnień Ministerstwa Finansów opublikowanych na stronie internetowej w zakładce Budżet państwa>>Klasyfikacja budżetowa>>Klasyfikacja szczegółowa wynika, iż w zakresie ujmowania wydatków związanych z utrzymaniem stanowisk pracy w celu jednolitości klasyfikowania wydatków, należałoby stosować analogiczne zasady także w pozostałych obszarach. Cechuje się to spójnością z planami rozszerzania zakresu usług objętych Systemem Monitorowania Usług Publicznych.
Wobec powyższego, wydatki dotyczące utrzymania stanowisk pracy w Elbląskim Parku Technologicznym, Zarządzie Zieleni Miejskiej, Miejskim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, należy klasyfikować w odpowiednich rozdziałach podmiotowych dla danej jednostki samorządu, w tym przypadku 75023 – Urzędy gmin (miast i miast na prawach powiatu).
Ewidencjonowanie wydatków dotyczących utrzymania stanowisk pracy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, które są klasyfikowane w rozdziale 92604 – Instytucje kultury fizycznej, pozostaje bez zmian.
W przypadku pozostałych wydatków ponoszonych przez jednostki należy dodać, że każdy wydatek ponoszony w danej jednostce ocenić trzeba indywidualnie czy bardziej służy utrzymaniu stanowisk pracy, czy też dostarczaniu konkretnej usługi. Decyzję powinien podjąć skarbnik/główny księgowy jednostki, który najlepiej zna kontekst celowościowy wydatku w tej jednostce.
Odnosząc się do wydatków na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, realizujących zadania zlecone, które są finansowane częściowo z dotacji i częściowo ze środków własnych, to zdaniem tut. Izby mogą znajdować się w one rozdziale, w którym jest otrzymywana dotacja.
W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.
{Urząd Miasta Elbląg, 2021-10-08, sygn. DSM-RB.033.35.2021.AZ}
{RIO Olsztyn, 2021-10-27, sygn. RIO.III.072-105/2021}