Ordynacja podatkowa do odsetek za opóźnienie, o których mowa w art. 40d ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Stanowisko RIO Lublin:

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie odpowiadając na pismo z 1 września 2020 r. w sprawie zastosowania art. 54 §1 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325) do odsetek za opóźnienie, o których mowa w art. 40d ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 470 ze zm.), przedstawia następujące stanowisko.

Stosownie do przepisu art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę, zaś art. 40d tej ustawy przewiduje wprost, że w przypadku nieterminowego uiszczenia opłat pobiera się odsetki ustawowe za opóźnienie. Opłaty za zajęcie pasa drogowego stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których jest mowa w art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.). Stosownie do art. 67 tej ustawy, do spraw dotyczących tego typu należności, stosuje się odpowiednio przepisy działu III Ordynacji podatkowej. Jednocześnie przepisy tej Ordynacji stanowią jednoznacznie o stosowaniu przepisów działu III tej ustawy (i to stosowaniu wprost a nie odpowiednio) do opłat, do których ustalania lub określenia uprawnione są inne organy, niż organy podatkowe – o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej (art. 2 § 2). Izba przychyla się do stanowiska, że powołane przepisy zarówno ustawy – Ordynacja podatkowa, jak i ustawy o finansach publicznych czytane łącznie pozwalają na wyprowadzenie z nich normy prawnej, że do niepodatkowych należności budżetowych należy stosować przepisy działu III Ordynacji podatkowej, w zakresie nieuregulowanym w przepisach (ustawach) odrębnych.

Wobec powyższego, w opinii Izby, w przeciwieństwie do stanowiska zaprezentowanego w piśmie, w związku z tym, że ustawa o drogach publicznych nie reguluje zasad naliczania odsetek, a określa jedynie, że naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie w uiszczeniu przedmiotowej opłaty w przypadku nieterminowego uregulowania należności z tytułu zajęcia pasa drogowego – zastosowanie powinien znaleźć powołany w piśmie przepis art. 54 § 1 pkt 5 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym nie nalicza się odsetek za zwłokę, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe, za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2020-09-23, sygn. RIO – I – 430/40/2020}