Opłaty przedszkolne i żłobkowe: czy mogą być WRD, czy naliczać odsetki?

Stanowisko RIO Wrocław:

W dniu 16 lipca 2021 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wpłynął wniosek Dyrektora Centrum Usług Wspólnych Gminy Oleśnica z dnia 15 lipca 2021 r. o udzielenie wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów art. 60 pkt 7 oraz art. 67 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 305), zwanej dalej u.f.p., oraz art. 52 ust. 15 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2029 z póżn. zm.), zwanej dalej u.f.z.o. We wniosku zwrócono się z prośbą o wskazanie:

– czy należności z tytułu opłaty za wychowanie przedszkolne oraz opłaty za wyżywienie w punkcie przedszkolnym prowadzonym przez Gminę mogą być gromadzone na wydzielonym rachunku dochodów, zgodnie z uchwałą organu stanowiącego gminy, czy stanowią one niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym oraz czy winny być wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S,

– czy od nieterminowo uiszczanych w/w opłat należy naliczać odsetki jak od zaległości podatkowych,

oraz

– jak należy klasyfikować naliczone i niezapłacone odsetki od nieterminowo uiszczanych opłat za pobyt dziecka w żłobku gminnym.

Odpowiadając na Pana wniosek wyjaśniam, co następuje:

Ad. 1

Zgodnie z art. 52 ust. 15 u.f.z.o. opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 ust. 7 u.f.p.

Natomiast zgodnie z ust. 1 art. 223 u.f.p. samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. — Prawo oświatowe gromadzą na wydzielonym rachunku dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, pochodzące w szczególności:
1) ze spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej;
2) z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie albo użytkowaniu jednostki budżetowej;
3) z działalności polegającej na świadczeniu usług w ramach kształcenia zawodowego – w przypadku jednostek budżetowych prowadzących kształcenie zawodowe.

Rada Gminy Oleśnica, korzystając z uprawnienia zawartego w ust. 2 art. 223 u.f.p., uchwałą nr IH/5/10 z dnia 23 grudnia 2010 r. określiła zarówno samorządowe jednostki budżetowe, które gromadzą dochody na wydzielonym rachunku (§ 2 przedmiotowej uchwały), źródła tych dochodów pochodzące m. in. z opłat za korzystanie z wyżywienia w publicznych innych formach wychowania przedszkolnego oraz opłat wnoszonych przez rodziców (§ 3 pkt 8 i 11 uchwały), jak również przeznaczenie w/w dochodów (§ 4 uchwały).

Środki finansowe pozostające na wydzielonym rachunku na dzień 31 grudnia roku budżetowego, podlegają odprowadzeniu na rachunek budżetu jednostki samorządu terytorialnego w terminie do dnia 5 stycznia następnego roku, zgodnie z art. 223 ust. 5 u.f.p. i winny być wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S.

Ad. 2

Jak wskazano wyżej, zgodnie z art. 52 ust. 1 u.f.z.o., opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, o których mowa w art. 60 ust. 7 u.f.p.

W przypadku nieterminowego uiszczania tych opłat, gmina powinna naliczać wobec rodzica dziecka odsetki, jak od zaległości podatkowych regulowane przepisem art. 53 i następnymi ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz.1325 z póżn. zm.) w związku z art. 52 ust. 15 u.f.z.o. i art. 67 ust. 1 u.f.p.
Ad. 3

Z pisma Ministerstwa Finansów nr ST5.4763.1.2015 z dnia 1 września 2015 r. — odsetki od nieterminowych wpłat, które w przepisach prawnych określane są jako podatki lub opłaty, do których mają zastosowanie przepisy ustawy Ordynacja podatkowa, ujmowane są w paragrafie 091 – „odsetki od nieterminowych wpłat z tytułu podatków i opłat” z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.

Natomiast odsetki od dochodów, które nie są określane jako podatki i opłaty, należy ujmować w paragrafie 092 — z odpowiednią czwartą cyfrą dodaną do paragrafu.

Odsetki za zwłokę, klasyfikowane w paragrafie 091, naliczone i zaewidencjonowane na koniec każdego kwartału, powinny być wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej z dnia 9 stycznia 2018 r. (Dz.U z 2020 r. poz. 1564) w kolumnie 9 „należności pozostałe do zapłaty ogółem”, nie należy ich wykazywać w kolumnie 10 „zaległości netto”.

Przedstawiając powyższe informuję, że Izba nie posiada ustawowych kompetencji do dokonywania obowiązującej wykładni przepisów prawa. Ze względu na przedmiotowy zakres działalności Izby, jak również to, że jednostki samorządu terytorialnego działają we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, wyjaśnienia Izby nie są wiążące dla wnioskującego o ich udzielenie, jak i innych organów.

{Centrum Usług Wspólnych Gminy Oleśnica, 2021-07-16, sygn. -}
{RIO Wrocław, 2021-08-16, sygn. P.WR.54.23.2021}