Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo z dnia 3 marca 2020 r., zawierające wniosek o wyjaśnienie, czy upoważnienie udzielone na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym przez skarbnika pracownikowi do dokonywania czynności prawnych mogących spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych wygasa po jego odwołaniu z funkcji skarbnika, czy też nadal pozostaje w mocy uprzejmie informuję, że w przedmiotowej sprawie Izba podziela stanowisko Miasta przedstawione w zapytaniu, zgodnie z którym upoważnienie to nie wygasa wraz z odwołaniem skarbnika.
Kontrasygnata nie jest oświadczeniem woli, lecz oświadczeniem wiedzy, skarbnik nie jest osobą upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu jednostki samorządu terytorialnego ani do udzielenia upoważnienia do złożenia takiego oświadczenia, kontrasygnata stanowiąc condicto iuris (warunek prawny) skuteczności czynności prawnej – jest swego rodzaju gwarancją terminowego wykonania zobowiązania i narzędziem dyscypliny budżetowej.
Nie sposób również pominąć utrwalonej linii orzecznictwa, zgodnie z którym upoważnienie udzielone na podstawie art. 268a kpa i odpowiadające mu po części przepisy ustaw samorządowych na czas nieokreślony obowiązują do czasu ich odwołania przez piastuna organu (stanowiska), który ich udzielił bądź jego zastępcę, a więc niezależnie od zmiany personalnej na stanowisku, jak również wyroku NSA z dnia 17 kwietnia 2014 r. (sygn.. akt II OSK 2819/12), w którym Sąd stwierdził, że utrata mocy udzielonych upoważnień powodowałaby paraliż w funkcjonowaniu jednostki.
{RIO Łódź, 2020-03-05, sygn. WA 4120-2/2020-w}