Odrzucenie wniosku o ujęcie przedsięwzięcia w funduszu sołeckim

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Wójcie, wnioskiem z dnia 04.11.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 08.11.2021 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1) Czy Rada Gminy powinna odrzucić wniosek sołectwa i odmówić ujęcia w budżecie gminy środków z funduszu sołeckiego na realizację zadania pn. „Zakup materiałów budowlanych na świetlicę wiejską (pustak) dla miejscowości …” wiedząc, że byłyby to środki na realizację jednego z etapów wieloletniej inwestycji, której realizacja jest obecnie niemożliwa?

2) Czy Wójt Gminy, w przypadku ujęcia powyższego zadania w uchwale budżetowej, powinien odmówić wykonania uchwały budżetowej w zakresie wydatków przeznaczonych w budżecie na przedmiotowe zadanie, biorąc pod uwagę zasadę oszczędności, celowości, skuteczności i efektywności wydatków publicznych?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że sołectwo, przed dniem 31.10.2021 roku złożyło zmieniony wniosek na 2021 rok o treści wskazanej w pytaniu nr 1. Materiały stanowić mają realizację jednego z etapów wieloletniej inwestycji, tj. budowy świetlicy wiejskiej. Na dzień dzisiejszy budowa tego budynku jest niemożliwa ze względów prawnych. Gmina otrzymała negatywną decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, która uniemożliwia wykonanie zbiornika na nieczystości ciekłe ze względu na zagrożenie w przypadku powodzi, co obecnie zamyka drogę do otrzymania pozwolenia na budowę świetlicy. Z tego względu nie wiadomo, czy i kiedy budowa świetlicy będzie mogła dojść do skutku.

Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności. Zgodnie z art. 7 ust. 1 oraz ust. 4 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301, ze zm.), dalej f.s., w trakcie roku budżetowego, jednakże nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do dnia 31 października danego roku budżetowego, sołectwo może złożyć do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 2, 3 i 5-11. Jak wynika z art. 5 ust. 3 f.s., wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze sołectwa w ramach środków określonych dla danego sołectwa na podstawie informacji, o której mowa w art. 3 ust. 2, wraz z oszacowaniem ich kosztów i uzasadnieniem.

Stosownie do art. 5 ust. 5 oraz ust. 9 f.s., wójt w terminie 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4, jednocześnie informując o tym sołtysa. Rada gminy odrzuca wniosek niespełniający warunków określonych w ust. 2-4.

W ocenie tut. Izby, nie jest możliwym przeznaczenie środków finansowych z funduszu sołeckiego na realizację przedsięwzięcia wskazanego we wniosku o udzielenie wyjaśnienia w przedstawionym stanie faktycznym. Sołectwo w złożonym wniosku o zmianę przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach funduszu nie ma podstaw do oszacowania kosztów oraz uzasadnienia realizacji tegoż przedsięwzięcia, które z całą pewnością nie może być i nie będzie realizowane w 2021 roku. Nadto nieuprawnionym jest wskazanie we wniosku sołectwa sposobu realizacji przedsięwzięcia – zadania inwestycyjnego, poprzez zakup materiałów budowlanych do budowy świetlicy wiejskiej.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{Urząd Gminy Samborzec, 2021-11-04, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-12-02, sygn. WI.54.63.2021}