Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo Pana Prezydenta z dnia 28 grudnia 2021 r. zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia w kwestii nieujmowania w budżecie środków przyznanych z Funduszu Solidarnościowego na ramach resortowego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Cemtra Opiekuńczo – mieszkalne” – uprzejmie informuję:
Fundusz Solidarnościowy, o którym mowa w zapytaniu utworzony został mocą ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz.U. z 2020r. poz. 1787 z póź.zm). Zgodnie z treścią art. 1 ust. 3 ustawy Fundusz jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. W myśl art. 6 środki Funduszu przeznacza się m.in. na realizację programów rządowych i resortowych, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 5, w tym obejmuj ących realizacj ę zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych.
Realizacja programów, o których mowa w art. 7 ust. 1 i 5 następuje co do zasady w trybie naboru wniosków lub otwartego konkursu ofert (art.12 ust.1), a zatwierdzenie wniosku prowadzi do nawiązania umowy, na podstawie której – jeśli chodzi o jednostki samorządu terytorialnego -wojewoda przekazuje środki z Funduszu (art. 13 ust. 8 i 9).
Zgodnie z treścią art. 17 ustawy podmioty realizujące zadania wynikające z umów, o których mowa w art. 13 ust. 8 i 9 oraz art. 14 ust. 11, są obowiązane do posiadania wyodrębnionego rachunku bankowego dla środków Funduszu, prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej otrzymanych środków i dokonywanych z tych środków wydatków. W myśl ust. 1 art. 18 ustawy środki Funduszu na realizację programów oraz zadań, o których mowa w art. 6, przekazywane są podmiotom, o których mowa w art. 17 na wyodrębniony rachunek bankowy i stanowią koszt Funduszu. Z przepisu art. 10 ustawy wynika zaś, że do środków przekazanych z Funduszu jednostkom samorządu terytorialnego nie stosuje się art. 8 ust. 3 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym dochodami jednostek samorządu terytorialnego mogą być środki z funduszy celowych, pozyskiwane na podstawie odrębnych przepisów. Regulacja powyższa wskazuje, że dochodami j st będą dochody funduszu, gdy ustawa tworząca fundusz lub przepisy wykonawcze będą tak stanowić. Ustawa o Funduszu Solidarnościowym wyraźnie stanowi, że do środków z tego Funduszu nie stosuje się art.8 ust. 3 ustawy o dochodach jst, zatem środki Funduszu nie mogą być kwalifikowane jako dochody jst . Uwzględniając powyższe nie mogą być także ujmowane jako wydatki, gdyż stanowią one koszt Funduszu.
Odnosząc się do podniesionej w zapytaniu kwestii ujmowania kwoty dofinansowania w księgach rachunkowych należy zauważyć, że operacje te winny znajdować odzwierciedlenie w przyj ętej w jednostce polityce rachunkowości.
Informuję jednocześnie, że stanowisko wyrażone w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej.
{RIO Łódź, 2022-01-20, sygn. WA 4120-1/2022-w}