Należności opłacone przez zobowiązanych przelewem bankowym lub poprzez terminal płatniczy w ostatnich dniach miesiąca kończącego kwartał, które zostały zaksięgowane na rachunku bankowym jednostki w kolejnym miesiącu i ich ujęcie w Rb-27S oraz Rb-N

Stanowisko RIO Szczecin:

Odpowiadając na Pani wniosek z dnia 14 maja 2021 r. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów dotyczących sprawozdawczości budżetowej oraz sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych, uprzejmie informuję, co następuje.

Jednostki samorządu terytorialnego oraz jednostki budżetowe, podległe jednostce samorządu terytorialnego, są zobowiązane do sporządzania sprawozdań stosownie do zasad określonych w instrukcji, stanowiącej załącznik nr 36 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz.U. z 2020 r. poz. 1564 z późn. zm.). Kwoty ujęte w sprawozdaniu powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej.

Zgodnie z § 3 ust. 1 oraz ust. 3 ww. instrukcji dochody wykonane wykazuje się na podstawie ewidencji analitycznej dochodów budżetowych do rachunku bieżącego – subkonto dochodów oraz do kasy jednostki i zapłaconych kartą płatniczą. Z kolei w kolumnie „Dochody otrzymane” wykazuje się kwoty dochodów otrzymanych na rachunek bankowy jednostki w okresie sprawozdawczym.

Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. poz. 2396), podstawą sporządzenia sprawozdania Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych jest ewidencja księgowa jednostki oraz sprawozdania lub inne wiarygodne dokumenty poświadczające istnienie danej należności.

W ocenie Izby należności opłacone przez zobowiązanych przelewem bankowym lub poprzez terminal płatniczy w ostatnich dniach miesiąca kończącego kwartał, które zostały zaksięgowane na rachunku bankowym jednostki w kolejnym miesiącu (tzw. środki pieniężne w drodze) – należy wykazać w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)”, natomiast w sprawozdaniu Rb-N w pozycji N3.2 depozyty na żądanie, w kolumnie 10 (banki).

Jednostki budżetowe realizujące dochody związane z realizacją zadań zleconych klasyfikują uzyskane dochody do właściwych paragrafów klasyfikacji określających źródło powstania dochodów, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 z późn. zm.). Nie prowadzą ewidencji dochodów z wykorzystaniem paragrafu 236.

Dochody należne gminie ujmowane w paragrafie 236 klasyfikacji dochodów są wykazywane w jednostkowym sprawozdaniu Rb-27S jednostki samorządu terytorialnego.

Powyższe stanowisko nie jest wiążącą wykładnią prawa, lecz prezentuje pogląd na  zagadnienie sygnalizowane we wniosku Pani Wójt.

{Urząd Gminy Przybiernów, 2021-05-14, sygn. -}
{RIO Szczecin, 2021-06-14, sygn. WI.0542.SB.1.IZ.2021}