Metoda ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na pisma z dnia 26 maja 2021 r. informuję, że w myśl art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 713 z późn. zm.), obowiązkiem wójta jest m. in. przygotowywanie projektów uchwał rady gminy.

Natomiast wybór metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określenie wysokości stawki tej opłaty należy wyłącznie do rady gminy i żaden inny organ nie ma do tego kompetencji. Powyższe jednoznacznie wynika z art. 6k ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888).

Jednocześnie należy zauważyć, iż przepisy ww. ustawy, przewidują przede wszystkim obowiązkowy kierunek wydatkowania dochodów z tytułu przedmiotowej opłaty tj. nie tylko na pokrycie kosztów odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, ale również obsługi administracyjnej tego systemu i edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi. Niemniej, ustawodawca zastrzegł, że środki z tej opłaty nie mogą być wykorzystane na cele niezwiązane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Mając powyższe na względzie, rada gminy podejmując uchwałę w przedmiocie stawek powinna dokonać rzetelnej i wnikliwej kalkulacji jej wysokości, tak aby pobierane opłaty pokrywały rzeczywiste koszty związane z funkcjonowaniem systemu zagospodarowania odpadami na terenie gminy. Jeśli w wyniku różnych okoliczności zdarzy się również sytuacja (niepożądana z punktu widzenia ekonomicznego) związana z występowaniem niedoboru środków pochodzących z tej opłaty, wówczas niestety różnica powinna zostać pokryta z innych środków budżetowych. Takie działanie będzie konieczne, ponieważ w przeciwnym razie doszłoby do powstania zobowiązań wymagalnych i dodatkowych kosztów związanych np. z odsetkami za zwłokę w regulowaniu zobowiązań.
Jednakże trwałe występowanie takiego niedoboru winno skutkować przeanalizowaniem wysokości ustalonej stawki opłaty.

Należy jednak zauważyć, że powyższe stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach nie ma charakteru wiążącego.

{Urząd Gminy Janów, 2021-05-26, sygn. -}
{RIO Katowice, 2021-06-28, sygn. WA-023/58/21}