Kwoty wyegzekwowane przez organ egzekucyjny, a nie przekazane do końca okresu sprawozdawczego do wierzyciela

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Wójcie, wnioskiem z dnia 01.07.2022 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy kwoty wyegzekwowane przez organ egzekucyjny, a nie przekazane o końca okresu sprawozdawczego do wierzyciela (brak odprowadzenia tych kwot na rachunek urzędu) stanowią środki pieniężne w drodze i podlegają wykazaniu w rubryce dochody wykonane” sprawozdania budżetowego Rb-27S?
2. Czy kwoty pobrane przez inkasenta w ostatnim dniu miesiąca np. 28 lutego, a rozliczone i wpłacone na rachunek urzędu w określonym dla inkasenta terminie płatności podatku np. 17 marca, zgodnie z uchwałą Rady Gminy w terminie 5 dni od dnia terminu płatności raty podatku, stanowią środki pieniężne w drodze i podlegają wykazaniu w rubryce :dochody wykonane” sprawozdania budżetowego Rb-275 za miesiąc luty?

Odpowiadając na powyższe pytania, wskazać należy, że:

Szczegółowy sposób sporządzania sprawozdań w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego – określa Instrukcja stanowiąca załącznik nr 37 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 144). W § 3 ust. 1 pkt 4 jak również w § 3 ust. 1 w/w Instrukcji określono, że w sprawozdaniu Rb-275 w kolumnie „Dochody wykonane (wpływy minus zwroty)” wykazuje się dochody wykonane na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego – subkonto dochodów powiększone o środki w drodze, które nie wpłynęły na rachunek bieżący – subkonto dochodów do końca okresu sprawozdawczego, stanowiące wpłaty z tytułu dochodów dokonanych w kasie jednostki, w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą – Prawo pocztowe”, w biurze usług płatniczych, w instytucji płatniczej lub w instytucji pieniądza elektronicznego i zapłaconych kartą płatniczą oraz wpłaty przekazane do banków w ramach zastępczej obsługi kasowej.

W związku z powyższym, Izba uznaje za prawidłowe stanowisko Gminy zaprezentowane we wniosku o udzielenie wyjaśnienia, że do środków pieniężnych w drodze nie należy zaliczać kwot pobranych przez inkasenta jak również przez organ egzekucyjny, gdyż w w/w przepisie enumeratywnie wymieniono formy płatności, które stanowią środki pieniężne w drodze.
W przedmiotowej sprawie, Departament Finansów Samorządu Terytorialnego przedstawił stanowisko w piśmie ST2.4761.15.2022 Z dnia 24.05.2022r. – dostępne na stronie: https://bip.rio.opole.pl/download/attachment/10799/mf.pdf

{RIO Kielce, 2022-07-13, sygn. WI. 54.36.2022}