Konkurs Grantowy Cyfrowa Gmina – czy można ponieść wydatek na ubezpieczenie nieodpłatnie otrzymanego sprzętu?

Stanowisko RIO Olsztyn:

W odpowiedzi na pismo nr ORG.2011.27.2021 z dnia 10 listopada 2021 r., w sprawie wątpliwości dotyczących konkursu granatowego Cyfrowa Gmina — Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym, tj. zawierania umów na ubezpieczenie sprzętu i dostępu do Internetu, pomimo iż gmina nie jest Beneficjentem ostatecznym projektu, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, informuje co następuje:

Zgodnie z zapisem 5 4 ust. 4 Regulaminu Konkursu Grantowego Cyfrowa Gmina — Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym — „Granty PPGR” do wydatków kwalifikowanych w ramach Grantu zalicza się wyłącznie zakup:

1) nowego sprzętu komputerowego z urządzeniami peryferyjnymi i akcesoriami oraz  niezbędnym oprogramowaniem, umożliwiających prace zdalną, w tym niezbędne akcesoria i oprogramowanie dla osób z niepełnosprawnościami (w wyjątkowych przypadkach możliwy jest zakup komputera powyżej 3,5 tys. zł oraz tabletu powyżej 1,5 tys. zł),

2) ubezpieczenia zakupionego sprzętu komputerowego,

3) usługi zapewniającej dostęp do Internetu na sprzęcie komputerowym zakupionym w ramach projektu, w przypadku gdy opiekun prawny lub uczeń szkoły średniej, który osiągnął pełnoletność w oświadczeniu wskaże na brak możliwości usługi dostępu do Internetu.

Z powyższego wynika, iż gmina jako podmiot biorący udział w projekcie jest uprawniona do ubezpieczenia sprzętu komputerowego jak i zapewnienia dostępu do Internetu, pomimo iż sprzęt zostaje przekazany nieodpłatnie do dyspozycji ucznia (Beneficjenta ostatecznego) i staje się jego własnością.

W celu rozliczenia grantu Grantobiorca — jednostka samorządu terytorialnego – składa wniosek rozliczający, do którego załącza dokumentację finansową potwierdzającą poniesienie wydatków (w tym faktur lub równoważnych dowodów księgowych  wraz z potwierdzeniem dowodów zapłaty), protokół/protokoły odbioru sprzętu/oprogramowania/usługi, z wyszczególnionymi ilościami i specyfikację zakupionego sprzętu/oprogramowania/usług oraz listę podmiotów, którym przekazano  sprzęt/oprogramowanie/usługę [§ 4 ust. 6 Regulaminu]. Na potwierdzenie ubezpieczenia sprzętu Grantobiorca przedstawia polisę obejmująca zadeklarowany Sprzęt.

Projekt grantowy powinien trwać maksymalnie 10 miesięcy od dnia podpisania umowy o powierzenie grantu, a Grantobiorca jest zobowiązany do utrzymania efektów projektu przez okres dwóch lat od zakończenia projektu. Z wyjaśnień zamieszczonych na stronie Ministerstwa  Finansów w zakładce Centrum Projektów Polska Cyfrowa>>Finansowanie >>Program Polska Cyfrowa 2014-2020>>0ś. Rozwój cyfrowy ]ST>>Granty PPGR wynika również, że zalecane jest zapewnienie Internetu przez okres dwóch lat, licząc od zakończenia projektu, jednakże przez okres maksymalnie 10 miesięcy [od dnia podpisania Umowy o powierzenie grantu) zakup usługi zapewniającej dostęp do Internetu jest wydatkiem kwalifikowanym.

W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.

{Urząd Gminy Barciany,2021-11-10, sygn. ORG.2011.27.2021}
{RIO Olsztyn, 2021-12-06, sygn. RIO.III.072-115/2021}