Stanowisko MF:
Dodatek węglowy ma charakter odmienny od wypłacanych dotychczas dodatków energetycznych czy osłonowych, ujmowanych w dziale „852 – Pomoc społeczna. Otrzymanie dodatków energetycznych czy osłonowych uzależnione jest od sytuacji finansowej osoby uprawnionej. Natomiast przyznanie dodatku węglowego nie jest powiązane z kryterium dochodowym, lecz przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dodatek węglowy mogą otrzymać osoby bez względu na wysokość dochodów, co za tym idzie, nie stanowi on elementu pomocy społecznej, która powiązana jest z sytuacją finansową świadczeniobiorców.
Dodatek węglowy stanowi element polityki społecznej państwa. W związku z czym powinien być przez jednostki samorządu terytorialnego klasyfikowany w dziale „853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej”, w rozdziale „85395 Pozostała działalność:
- po stronie dochodowej w paragrafie „2180 Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19″,
- po stronie wydatkowej w paragrafie „3110 Świadczenia społeczne”.
{MF, 2022-10-04, korespondencja mailowa}