Kiedy opłaty za wieczyste użytkowanie są transakcją handlową?

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 03.09.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 03.09.2021 roku, Pani Karolina Kamela – Zastępca Dyrektora Wydziału Podatków, Zarządzania Nieruchomościami i Windykacji, działająca z upoważnienia Prezydenta Miasta, zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste (opłaty wnoszone przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą) wypełnia przesłanki definicji „transakcji handlowej”, o której mowa w art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 424)?

Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.

Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 424), dalej u.p.n.o.t.h. – transakcja handlowa to umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, jeżeli strony, o których mowa w art. 2, zawierają ją w związku z wykonywaną działalnością. Jak wynika z art. 2 u.p.n.o.t.h. – przepisy ustawy stosuje się do transakcji handlowych, których wyłącznymi stronami są przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, jak również podmioty, o których mowa w art. 4, art. 5 ust. 1 i art. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych, do których zalicza się jednostki samorządu terytorialnego.

Umowa o oddanie przez gminę gruntu w użytkowanie wieczyste na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, jest transakcją handlową, o której stanowi art. 4 pkt 1 u.p.n.o.t.h. Ustalenie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste dokonywane jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy podmiotami wskazanymi w art. 2 u.p.n.o.t.h. Przedmiotem umowy jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, a strony zawarły ją w związku z wykonywaną działalnością.

Stosownie do art. 7 ust. 1 u.p.n.o.t.h., w transakcjach handlowych – z wyłączeniem transakcji, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny – wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych, chyba że strony uzgodniły wyższe odsetki, za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty, jeżeli są spełnione łącznie warunki wskazane w przepisie.

Jak wynika z art. 10 ust. 1 u.p.n.o.t.h. wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 u.p.n.o.t.h., przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
1) 40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5.000 złotych,
2) 70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5.000 złotych, ale niższa niż 50.000 złotych,
3) 100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50.000 złotych.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{Urząd Miasta Kielce, 2021-09-03, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-09-21, sygn. WI.54.44.2021}