Sfinansowanie z funduszu sołeckiego montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku świetlicy wiejskiej, który nie jest własnością gminy

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Burmistrzu, wnioskiem z dnia 13.01.2022 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 14.01.2021 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

Czy jest możliwe sfinansowanie z funduszu sołeckiego montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku świetlicy wiejskiej nie będącym własnością gminy?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że sołectwo złożyło wniosek o zmianę zadań realizowanych w roku 2022 w ramach funduszu sołeckiego na budynku wskazanym w pytaniu. Teren na którym stoi świetlica jest własnością Gminy Sędziszów, a w 2017 roku został użyczony Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi Mierzyn na okres realizacji zadania pn. „Budowa świetlicy wiejskiej w Mierzynie” oraz na okres utrzymania celu projektu, tj. do 31.03.2024 roku. Po tym czasie budynek zostanie nieodpłatnie przekazany na własność Gminy. Budynek służy wszystkim mieszkańcom wsi do spotkań, organizacji imprez kulturalno-rekreacyjnych i warsztatów. Na chwilę obecną Gmina przekazuje w formie dotacji środki na utrzymanie i wyposażenie świetlicy, a założona instalacja wpłynie na zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania. Gmina będzie właścicielem instalacji, która będzie użyczona Stowarzyszeniu na czas trwania projektu. Inwestycja jest zgodna z założeniami strategii rozwoju Gminy.

Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności. Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301, ze zm.), dalej u.f.s., środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku sołectwa, są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Warunki określone w tym przepisie muszą wystąpić łącznie. Niespełnienie jednego z nich powoduje odrzucenie wniosku.

Jak wynika z art. 5 ust. 11 u.f.s., rada gminy uchwalając budżet, odrzuca wniosek sołectwa (również wniosek o zmianę przedsięwzięć) , w przypadku gdy zamierzone przedsięwzięcia nie spełniają wymogów określonych w art. 2 ust. 6 u.f.s. Zatem ocena wniosków w zakresie wypełnienia wymogów stawianych przez art. 2 ust. 6 u.f.s spoczywa wyłącznie na radzie gminy, na etapie uchwalania budżetu.
W ocenie tut. Izby, możliwym jest przeznaczenie środków finansowych z funduszu sołeckiego na realizację przedsięwzięć polegających na montażu instalacji fotowoltaicznej na budynku świetlicy wiejskiej, opisanej we wniosku o udzielenie wyjaśnienia. Przedsięwzięcie, stanowi realizację zadania własnego gminy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zadania własne gmin określa art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Wśród nich, w pkt 9 wymieniono sprawy dotyczące kultury oraz w pkt 19 współpracę i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Wskazanie we wniosku o udzielenie wyjaśnienia przedsięwzięcie, stosownie do art. 2 ust. 6 u.f.s., jest zadaniem własnym gminy, służy poprawie warunków życia mieszkańców oraz jest zgodne ze strategią rozwoju gminy, tj. zgodne z postanowieniami podjętej w tej sprawie uchwały Rady Miejskiej.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-01-31, sygn. WI.54.2.2022}