Stanowisko RIO Kielce:
Szanowna Pani Dyrektor, wnioskiem z dnia 17.11.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby. Obrachunkowej w Kielcach w dacie 02.12.2021 roku, zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy wynagrodzenie pracownika placówki oświatowej posiadającego umiarkowany stopień niepełnosprawności może zostać pokryte z 3 źródeł:
1) środków własnych organu prowadzącego danej placówki oświatowej,
2) ze środków PFRON (dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego),
3) dotacji oświatowej (z części przeznaczonej na kształcenie specjalne),
tj. czy nie dochodzi w takiej sytuacji do podwójnego dofinansowania wynagrodzenia ze środków publicznych?
Z opisu stanu faktycznego wynika, że pracownik – nauczyciel zatrudniony jest w niepublicznej placówce oświatowej i prowadzi zajęcia z kształcenia specjalnego.
Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.
Jak wynika z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1930), dalej f.z.0. – dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności placówki wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki, w tym na roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej, w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kwot określonych w tym przepisie.
Zgodnie z art. 35 ust, 4 f.z.o., dotacja przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy – Prawo oświatowe, oraz na organizację zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w art. 36 ust. 17 ustawy – Prawo oświatowe.
Środki przekazane przez organ dotacyjny, mogą być wykorzystane przez placówkę oświatową na realizację wydatków wskazanych w art. 35 ust. 1 f.z.o., ze szczególnym uwzględnieniem realizacji zadań w skazanych w art. 35 ust. 4 f.z.o., w przypadku gdy dotacja została przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Przepisy f.z.o. nie przewidują szczególnego sposobu wydatkowania środków z dotacji w przypadku ich przeznaczenia na wynagrodzenia osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Wydatki na wynagrodzenia takich osób mogą być realizowane jednocześnie z różnych źródeł, w tym wskazanych w przedmiotowym wniosku o udzielenie wyjaśnienia.
Prawidłowe wykorzystanie i rozliczenie środków z dotacji winny potwierdzać listy wynagrodzeń pracowników oraz stosowna ewidencja księgowa.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{Fundacja Mini College, 2021-11-17, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-12-22, sygn. WI.54.70.2021}