Finansowanie kosztów selektywnej zbiórki odpadów w sołectwach z funduszu sołeckiego

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo Pana Wójta zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów ustawy o finansach publicznych, to jest wskazanie ,,Czy w świetle art. 1 ust. 3 ustawy o funduszu sołeckim w związku z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym i art. 3 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gmina może finansować koszty selektywnej zbiórki odpadów w sołectwach z funduszu sołeckiego.” Przedmiotowe zapytanie dotyczy stanu prawnego obowiązującego w 2012 roku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 594) zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, w szczególności w pkt 3 wskazano m.in.: utrzymanie czystości i porządku oraz unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Zagadnienie utrzymania czystości i porządku w gminach w analizowanym okresie regulowała ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. z 2005r., Dz. U. 236, poz. 2008 ze zm.), wskazując w art. 3 ust. 2, iż gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, w szczególności zgodnie z pkt 5 ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych oraz pkt 6 tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy.

Natomiast z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2009 roku o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420 ze zm.) wynika, iż środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć (zgłoszonych we wniosku, o którym mowa w art. 4), które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Biorąc pod uwagę powyższe, w ocenie Izby ze środków funduszu sołeckiego można było w 2012 roku finansować koszty selektywnej zbiórki odpadów w sołectwach – jeżeli potrzeba taka, służąca poprawie warunków życia mieszkańców, zgłoszona została przez sołectwo w stosownym wniosku, a rada gminy uznała, iż wniosek ten jest zgodny ze strategią rozwoju gminy.

{RIO Łódź, 2013-09-10, sygn. WA 4120-11/2013/w/}