Ewidencjonowanie opłat z tytułu przekształcenia wieczystego użytkowania gruntów we własność

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 29.12.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 03.01.2022 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy prawidłowy jest wyżej zaprezentowany sposób ujęcia operacji dotyczących opłat przekształceniowych w księgach rachunkowych Urzędu Miasta?

2. Czy odpisy w/w opłat, dotyczące gruntów Gminy Kielce, wynikające z udzielenia bonifikaty lub wpłaty jednorazowej, powinny być księgowane po stronie Ma konta 221 lub 226 w korespondencji z kontem 800 Wn, bez względu na to czy w/w operacje dokonane zostały w tym samym roku obrotowym, tzn. przypis opłaty nastąpi w danym roku, a odpis dokonany zostanie w roku następnym?

3. Czy odpisy w/w opłat, dotyczące gruntów Skarbu Państwa, wynikające z udzielenia bonifikaty lub wpłaty jednorazowej, powinny być księgowane po stronie Ma konta 221 lub 226 w korespondencji z kontem 720 Wn, bez względu na to czy w/w operacje dokonane zostały w tym samym roku obrotowym, tzn. przypis opłaty nastąpi w danym roku, a odpis dokonany zostanie w roku następnym?

Z opisu stanu faktycznego wynika, że:

1) opłaty przekształceniowe dotyczące gruntów Gminy Kielce zaewidencjonowano w 2020 roku w księgach Urzędu Miasta jako:
– krótkoterminowe należności budżetowe, tj. opłaty, których termin płatności przypada w 2021 roku po stronie Ma konta 221 w korespondencji z kontem 800 Wn.
– długoterminowe należności budżetowe, tj. opłaty, których termin płatności przypada w latach 2022-2038 po stronie Ma konta 226 w korespondencji z kontem 800 Wn.

2) opłaty przekształceniowe dotyczące gruntów Skarbu Państwa zaewidencjonowano w 2020 roku w księgach Urzędu Miasta jako:
– krótkoterminowe należności budżetowe, tj. opłaty, których termin płatności przypada w 2021 roku po stronie Ma konta 221 w korespondencji z kontem 720 Wn.
– długoterminowe należności budżetowe, tj. opłaty, których termin płatności przypada w latach 2022-2038 po stronie Ma konta 226 w korespondencji z kontem 720 Wn.

Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach podziela Pana stanowisko zaprezentowane w sprawie ewidencji opłat przekształceniowych w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego w zakresie ujmowania przypisów opłat na kontach 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” oraz 226 „Długoterminowe należności budżetowe”.

Izba nie podziela natomiast Pana stanowiska w zakresie ujmowania bonifikat opłat przekształceniowych gruntów Skarbu Państwa, udzielonych w latach następnych po roku dokonania przypisu.

Uwzględniając zasady funkcjonowania kont zawarte w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342), bonifikaty należy ujmować na koncie 761-„Pozostałe koszty operacyjne”, na którym ujmuje się koszty niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki, w tym z tytułu odpisania należności.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-02-01, sygn. WI.54.1.2022}