Stanowisko RIO Lublin:
Regionalna Izba Obrachunkowa W Lublinie odpowiadając na pismo z 24 września 2020 r. w sprawie możliwości dzielenia na etapy inwestycji realizowanej ze środków wyodrębnionych w budżecie gminy w ramach funduszu sołeckiego ustalonego na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301 ze zm.), przedstawia następujące stanowisko.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że wniosek sołectwa obejmuje zamiar realizacji inwestycji etapami, co oznacza, że zadanie nie byłoby zlecone jednorazowo do wykonania, a płatność rozłożona w czasie. W opinii Izby, w zakresie możliwości realizacji ze środków funduszu sołeckiego zadania wieloletniego (np. realizacji w ciągu kilku lat zadania inwestycyjnego) stwierdzić należy, że ustawa o funduszu sołeckim nie wyklucza takiej możliwości.
Izba zwraca również uwagę, iż wójt może odrzucić wniosek sołectwa jedynie wtedy, gdy nie spełnia on określonych warunków (zawiera błędy), o których jest mowa w art. 5 ust. 2-4 ustawy o funduszu sołeckim. Ewentualne spory na tym tle podlegają rozpatrzeniu przez radę gminy.
Końcowo warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 i 2 tej ustawy, rada gminy może podjąć do końca marca danego roku budżetowego uchwałę w przedmiocie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w przyszłym budżecie gminy (czyli budżecie na kolejny rok budżetowy) środków, które zostaną nazwane funduszem sołeckim. W myśl zaś ust. 3 tego przepisu, raz wyrażona zgoda na wyodrębnienie funduszu sołeckiego obowiązuje bezterminowo, a konkretnie do czasu podjęcia przez radę gminy uchwały cofającej zgodę na wyodrębnienie funduszu sołeckiego. Taka uchwała z kolei obowiązuje tylko przez jeden rok budżetowy. Ustawa w sposób wyraźny wskazuje na jedynie fakultatywny charakter funduszu sołeckiego, a tym samym tylko od rady gminy zależy podjęcie w tym zakresie uchwały i tym samym umożliwienie sołectwom decydowania o kierunkach wykorzystania wspomnianych środków.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2020-10-12, sygn. RIO – I – 430/41/2020}