Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pani wnioski z 21 października 2019 r. w sprawie dotowania pełnosprawnych uczniów 5 i 6 letnich w oddziale przedszkolnym oraz dzieci 2,5 letnich w przedszkolu przedstawiam następujące stanowisko.
Zgodnie z przepisami art. 31 ust. 1-3 ustawy z dnia 14 grudnia 2014 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 z późn. zm.), wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
Zgodnie z przepisami art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 2203 z późn. zm.), prowadzone przez osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz osoby fizyczne publiczne szkoły podstawowe, w których zorganizowano oddział przedszkolny, niebędące szkołami specjalnymi otrzymują na każdego ucznia oddziału przedszkolnego z budżetu gminy dotację w wysokości równej podstawowej kwocie dotacji dla szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na takiego ucznia niepełnosprawnego oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w części oświatowej subwencji ogólnej dla gminy. Z przepisu tego więc wynika, że dotacja na uczniów pełnosprawnych – niezależnie od wieku, a więc zarówno na ucznia w wieku 2,5 roku jak i 6 lat przysługuje w takiej samej wysokości, tj. równej podstawowej kwocie dotacji dla szkół podstawowych, w których zorganizowano oddział przedszkolny.
W zakresie udzielenia dotacji na ucznia 2,5 letniego w przedszkolu niepublicznym, przepisy art. 17 ust. 3 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych stanowią, że dotacja udzielana jest na każdego ucznia, w tym przypadku na dziecko korzystające z wychowania przedszkolnego (art. 2 pkt 33 tej ustawy). Także przepisy art. 34 ust. 2 stanowią, że dotacje, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 3 ustawy są przekazywane na każde dziecko będące w danym miesiącu roku budżetowego uczniem.
Zasady wykazywania liczby uczniów określone zostały w § 3 uchwały nr XLVI/256/2018 Rady Gminy Sitno z dnia 2 marca 2018 r. w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania dotacji dla publicznych i niepublicznych podmiotów oświatowych oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, który przewiduje obowiązek podawania stanu uczniów na pierwszy dzień danego miesiąca, z obowiązkiem złożenia w następnym miesiącu informacji o liczbie uczniów, którzy zostali przyjęci lub odeszli z dotowanego podmiotu oświatowego wraz z podaniem liczby dni pozostawania uczniem w ubiegłym miesiącu.
Czynności podejmowane przez organ dotujący, w celu ustalenia wysokości lub przekazania dotacji, stanowią czynności z zakresu administracji publicznej, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.), a podmiotom dotowanym przysługuje prawo złożenia skargi na te czynności do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który jest uprawniony do ostatecznej oceny prawidłowości ustalenia przez miasto dotacji i wydania w tym zakresie wiążących rozstrzygnięć, stosownie do przepisów art. 47 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.
Jednocześnie przypominam, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{RIO Lublin, 2019-10-31, sygn. RIO II-022/28/2019}