Dofinansowanie zakupu zbiorników do deszczówki

Stanowisko RIO Kielce:

W odpowiedzi na wniosek z dnia 07.09.2022 r. o udzielenie wyjaśnienia, Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wskazuje co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 301 ze zm.), dalej u.f.s., środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku sołectwa, są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańcowi są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Warunki określone w tym przepisie muszą wystąpić łącznie. Niespełnienie jednego z nich powoduje odrzucenie wniosku. Jak wynika z art. 5 ust. 11 u.f.s., rada gminy uchwalając budżet, odrzuca wniosek sołectwa, w przypadku gdy zamierzone przedsięwzięcia nie spełniają wymogów określonych w art. 2 ust. 6 u.f.s. Zatem ocena wniosków w zakresie wypełnienia wymogów stawianych przez art. 2 ust. 6 u.f.s spoczywa wyłącznie na radzie gminy, na etapie uchwalania budżetu.

W ocenie tut. Izby, możliwym jest przeznaczenie środków finansowych z funduszu sołeckiego na realizację przedsięwzięcia polegającego na dofinansowaniu w formie dotacji dla mieszkańców zakupu zbiorników do deszczówki na prywatnych posesjach. Wskazane we wniosku o udzielenie wyjaśnienia przedsięwzięcie, stanowi realizację zadania własnego gminy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 559 ze zm.) do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zadania własne gmin określa art. 7 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Wśród nich, w pkt 1 wymieniono sprawy dotyczące ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, zaś art. 403 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm.) określa, że dotacja na ochronę środowiska i gospodarki wodnej może być udzielana na zasadach określonych w podjętej przez radę gminy uchwale.

W związku z powyższym, sołectwo musi złożyć wniosek (w terminie określonym przepisami ustawy o funduszu sołeckim), w którym określa przekazanie środków na dany cel, a mieszkańcy sołectwa powinni złożyć stosowne wnioski o udzielenie dotacji na cel, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej podjętą na podstawie art. 403 ust. 5 ww. ustawy Prawo ochrony środowiska.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-10-04, sygn. WI.54.50.2022}