Czy weksel własny in blanco powinien być również opatrzony kontrasygnatą Skarbnika Miasta i Gminy?

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowny Panie Burmistrzu, pismem z dnia 03.12.2019 roku Skarbnik Miasta i Gminy, działający z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Finansów o wydanie opinii w następującej sprawie:

– czy weksel in blanco stanowiący zabezpieczenie spłaty kredytu długoterminowego powinien być opatrzony kontrasygnatą Skarbnik Miasta i Gminy? Ministerstwo Finansów pismem z dnia 16.12.2019 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 23.12.2019 roku, przesłało wniosek Gminy do tutejszej Izby.

Odpowiadając na postawione pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności. Zgodnie z art. 46 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.), oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą.
Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej nie stanowi oświadczenia woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem.

Stosownie do art. 262 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.), czynności prawnych polegających na zaciąganiu kredytów i pożyczek, innych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2, oraz udzielaniu pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także emisji papierów wartościowych dokonuje w gminie wójt, burmistrz, prezydent. Dla ważności tych czynności konieczna jest kontrasygnata skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.

Czynność prawna polegająca na zaciąganiu kredytu, tj. powodująca powstanie zobowiązań pieniężnych, dla jej ważności wymaga kontrasygnaty skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.

Weksel in blanco nie powoduje powstania nowych zobowiązań pieniężnych, lecz stanowi jedynie zabezpieczenie zobowiązania pieniężnego wynikającego z umowy cywilno-prawnej zaciągniętego kredytu. Weksel in blanco stanowi zobowiązanie poręczenia wekslowego ustalone w umowie kredytowej i dotyczy zobowiązania wynikającego z tej umowy. Weksel zgodnie z przepisami Prawa wekslowego zawiera nazwisko osoby, która dokona zapłaty. Skarbnik nie jest osobą wskazaną do reprezentacji jednostki samorządu terytorialnego, co wynika z art. 262 ust. 1 i ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Zatem weksel in blanco nie podlega kontrasygnacie skarbnika.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2020-01-07, sygn. Wl.54.1.2020}