Czy dochody i wydatki mogą być zwiększone w drodze zarządzenia organu wykonawczego?

Stanowisko RIO Kielce:

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie wyjaśnienia z dnia 22.12.2022 r., Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wskazuje co następuje:

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że środki na realizację zadania publicznego w ramach programu,,Asystent rodziny na rok 2022″ pochodzą z Funduszu Pracy.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513 z późn. zm.), środki z Funduszu Pracy otrzymane na realizację zadań wynikających z odrębnych ustaw (tu. środki dotyczące dofinansowania dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny) należy klasyfikować w § 269 z odpowiednią czwartą cyfrą.

W myśl art. 257 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.) w toku wykonywania budżetu zarząd może dokonywać zmian dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego (dalej JST) polegających na zmianach planu dochodów i wydatków związanych ze zmianą kwot lub uzyskaniem dotacji przekazywanych z budżetu państwa, z budżetów innych jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych.

Uwzględniając powyższe, należy wskazać, że organ wykonawczy JST nie może dokonać zmian w budżecie w związku z otrzymaniem przedmiotowych środków, gdyż środki z Funduszu Pracy nie są dotacją przekazaną z budżetu państwa, budżetu innej JST czy innej jednostki sektora finansów publicznych.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2023-01-20, sygn. WI.54.65.2022}