Obowiązek stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez OSP

Stanowisko RIO Kielce:

Wnioskiem przesłanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach 9 listopada 2023 r. zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy w przypadku gdy OSP w Chlewskiej Woli pozyskała dofinansowanie na realizację zadania ,,Modernizacja budynku OSP” w wysokości 187.027,00 zł i realizacja tego zadania będzie pokryta w całości ze środków publicznych, w celu wyłonienia wykonawcy zadania wystarczające będzie, że OSP roześle zapytania ofertowe do minimum trzech wykonawców lub zamieści zapytanie ofertowe na stronie internetowej celem wyboru najkorzystniejszej oferty z zachowaniem konkurencyjnego wyboru wykonawców, skoro OSP nie jest jednostką sektora finansów publicznych i jako stowarzyszenie nie jest obowiązana do przeprowadzenia postępowania przetargowego.

W oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach przedstawia następujące stanowisko w sprawie.

Ochotnicze straże pożarne, zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 194 ze zm.) są jednostkami ochrony przeciwpożarowej o statusie stowarzyszenia. Tworzone są w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym. Zadania jakie powierzone zostały ochotniczym strażom pożarnym określa art. 3 ww. ustawy. W związku z powyższym należy uznać, że ochotnicze straże pożarne mogą zostać uznane za zamawiających publicznych, o których mowa w art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1605 ze zm.), tj. inne niż jednostki sektora finansów publicznych osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym nie mającym charakteru przemysłowego ani handlowego. Ochotnicza straż pożarna jest zamawiającym publicznym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, jeżeli ponad 50% środków na jej funkcjonowanie pochodzi z budżetów jednostek samorządu terytorialnego i środków z budżetu państwa. Jeżeli zatem ochotnicza straż pożarna jest zamawiającym publicznym, to jest zobowiązana podmiotowo w oparciu o art. 4 pkt 3 do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Należy mieć również na względzie treść art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, w którym ustawodawca wprowadził zasady dotyczące stosowania ustawy. Wynika z niego, iż dla obowiązku stosowania ustawy decydujące znaczenie ma wartość zamówienia, a nie źródło jego finansowania.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2023-12-06, sygn. WI.54.62.2023}

Zobacz i pobierz oryginalny tekst interpretacji: