Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo Pana Burmistrza zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia -czy udzielenie pomocy finansowej na rzecz Powiatu w dwuletniej perspektywie, tj. 2022-2023 może być uznane za przedsięwzięcie posiadające cechy wskazane w art. 226 ust. 3 ustawy o finansach publicznych oraz czy prawidłowym będzie jednocześnie z wprowadzeniem do WPF przedsięwzięcia podjęcie w 2022 roku przez organ stanowiący Gminy uchwały w sprawie pomocy finansowej dla Powiatu w dwuletniej perspektywie, tj. w latach 2022-2023 – uprzejmie informuję:
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r., poz. 1634 ze zm.) – z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Podstawą udzielenia pomocy jest umowa (art. 220 ust. 1 i 2 ustawy). Odpowiednie regulacje wskazujące na możliwość udzielania pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego są zawarte także w przepisach ustaw ustrojowych (w szczególności art. 10 ust.2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym). Pomoc finansowa jest udzielana poprzez przekazanie dotacji celowej. Oznacza to obowiązek oznaczenia przeznaczenia środków, przy czym w tym zakresie opis celu może być ogólny (np. wskazanie zadania publicznego), jak też precyzować konkretne przedsięwzięcie realizowane (planowane do realizacji) przez inną jednostkę samorządu terytorialnego, np. zadanie inwestycyjne. W tym drugim przypadku, jeżeli np. planowana inwestycja ma charakter wieloletni, taki też horyzont czasowy może mieć pomoc finansowa udzielana przez jednostkę samorządu terytorialnego na rzecz jednostki samorządowej podejmującej się określonej inwestycji. Zasady udzielenia pomocy i jej związek z finansowaniem inwestycji określi umowa, której mowa w art. 220 ust.2 ustawy o finansach publicznych. Z uwagi na okoliczność, że na gruncie przepisów o finansach publicznych umowa taka będzie miała charakter umowy wieloletniej (czyli zakładać będzie obciążenie wydatkami roku budżetowego (lat budżetowych) następującego po roku budżetowym, w którym umowa jest zawierana – postawą jej zawarcia (zaciągnięcia zobowiązania wieloletniego) powinno być upoważnienie wskazane w art. 228 ust.l pkt 1 ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z powołanym przepisem -uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej może zawierać upoważnienie dla zarządu jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań związanych z realizacją zamieszczonych w niej przedsięwzięć.
Umowa w sprawie pomocy finansowej, mająca charakter umowy wieloletniej, w analizowanym stanie faktycznym, związana jest z działaniem, które ma na celu realizację określonego zamierzenia inwestycyjnego (w szczególności poprzez zapewnienie niezbędnego źródła współfinansowania). Daje się również ona opisać poprzez cechy przedsięwzięcia wskazane w art. 226 ust.3 ustawy o finansach publicznych.
Zatem, prawidłowe jest stanowisko Gminy identyfikujące umowe w sprawie pomocy finansowej w perspektywie przekraczajacej rok budżetowy jako przedsięwzięcia, które należy ujać w załączniku do uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.
Należy również pamiętać o konieczności podjęcia uchwały przez organ stanowiący w sprawie udzielenia pomocy finansowej na podstawie art. 216 ust.2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych. W oparciu o powyższe umocowanie organ wykonawczy gminy może zaciągnąć zobowiązanie z tytułu pomocy finansowej podpisując stosowną umowę (art. 220 ust.2 ustawy o finansach publicznych), uwzględniając regulację zawartą w art. 250 ustawy o finansach publicznych (elementy umowy dotyczącej udzielenia dotacji celowej).
Dotacja celowa udzielona w danym roku (tytułem pomocy finansowej) rozliczona zostanie według ogólnych zasad ustawy o finansach publicznych (art. 251 – art. 252 ustawy o finansach publicznych), czyli w zakresie tego roku, co powinno wynikać z umowy dotyczącej pomocy finansowej.
Informuję jednocześnie, że stanowisko przedstawione w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej.
{RIO Łódź, 2022-09-28, sygn. WA 4120-27/2022-w}