Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo Pani Prezydent zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia odnośnie możliwości przeznaczenia środków zaplanowanych w budżecie Miasta Łodzi jako rezerwa celowa na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego na pomoc dla osób przybywających z terenu Ukrainy na teren Polski oraz możliwość przeznaczenia środków dla samorządów spoza terytorium RP objętych działaniami wojennymi – uprzejmie informuję:
- w zakresie możliwości rozdysponowania przez samorządy środków pochodzących z rezerwy na zarządzanie kryzysowe na wydatki związane z kryzysem uchodźczym – Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi przekazuje stanowisko, jakie w tym przedmiocie sformułował Przewodniczący Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych po konsultacji z prezesami pozostałych izb.
odnosząc się do możliwości przeznaczenia środków z budżetu Miasta dla samorządów spoza terytorium RP objętych działaniami wojennymi – RIO w Łodzi zwraca uwagę, że ze względu na skalę katastrof oraz ich transgraniczne skutki społeczność międzynarodowa musi się coraz częściej angażować w udzielanie pomocy humanitarnej.
Z taką sytuacją, w ocenie Izby, mamy do czynienia obecnie.
Jednocześnie brak ujęcia pomocy humanitarnej w ramy odrębnej regulacji prawnoadministracyjnej oznacza, że działalność polegająca na niesieniu pomocy humanitarnej nie podlega prawnej reglamentacji i jest w gruncie rzeczy „wolna”. Następstwem takiego stanu rzeczy jest to, że co do zasady świadczenie pomocy humanitarnej jest domeną swobodnej inicjatywy i aktywności społecznej. Pomoc humanitarna nie jest dostatecznie prawnie zdefiniowana.Pewne przybliżenie tego określenia znajduje się w ustawie o współpracy rozwojowej, według której pomoc humanitarna polega przede wszystkim na zapewnieniu pomocy, opieki i ochrony ludności, która została poszkodowana w wyniku konfliktów zbrojnych lub innych kryzysów humanitarnych spowodowanych przez naturę lub człowieka (por. Pomoc humanitarna w świetle prawa i praktyki. Redakcja naukowa Patrycja Grzebyk i Elżbieta Mikos-Skuza. Wydawnictwo naukowe Scholar. Opublikowane: https://noha.uw.edu.pl/wp-contcnl/unloads/2017/12/pomoc-humanitarna-epdt-lckki.pdf).
W ocenie RIO w Łodzi miasto Lodź ma możliwość udzielenia pomocy dla samorządów spoza terytorium RP objętych działaniami wojennymi w ramach szeroko rozumianej pomocy humanitarnej. Jednocześnie jednak zwracamy uwagę na potrzebę śledzenia prac legislacyjnych w zakresie udzielania takiej pomocy, informacje dotyczące prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz kontakt z Wojewodą Łódzkim – w zakresie pozyskiwania informacji odnośnie udzielania tej pomocy.
{RIO Łódź, 2022-03-02, sygn. WA 4120-5/2022-w}