Stanowisko RIO Łódź:
W odpowiedzi na pismo pana Wójta zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia odnośnie:
- możliwości realizacji i rozliczenia inwestycji polegającej na budowie placu zabaw na działce stanowiącej współwłasność osób prywatnych, w ramach środków Programu Rządowy Fundusz Polski Lad: Program Inwestycji Strategicznych – realizowanego ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – dla gmin z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz
- możliwości sfinansowania z budżetu gminy wymaganego wkładu własnego do projektu,
- możliwości sfinansowania z budżetu gminy części inwestycji o wartości przekraczającej wymagany wkład własny do projektu, w przypadku uzyskania dofinansowania na poziomie niższym niż 98% wartości tej inwestycji –
uprzejmie informuję, że przepisy obowiązującego prawa nie nakazują gminom inwestowania wyłącznie na własnych nieruchomościach, ani też nie sprzeciwiają się inwestowaniu przez gminy na nieruchomościach stanowiących własność innych podmiotów. Najistotniejsze znacznie ma kwestia zasadności dokonywanych wydatków, które stosownie do art. 216 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych mogą być przeznaczone wyłącznie na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególności na zadania własne jednostek samorządu terytorialnego. Przy dokonywaniu wydatków gmina winna mieć na uwadze m.in. art. 44 ust. 3 wyżej przywołanej ustawy, zgodnie z którym wydatki powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów i optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów’. Oznacza to. iż ewentualna umowa użyczenia nieruchomości powinna należycie zabezpieczać interes majątkowy gminy, w tym racjonalne zasady rozliczania nakładów poczynionych na cudzym gruncie.
Zwrócić także należy uwagę na zamieszczone na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-trzecia-pgr) informacje dotyczące Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja trzecia – PGR. gdzie na pytanie: Czy gmina musi być właścicielem terenu inwestycji czy mogą być inne formy własności wyjaśniono, że promesa działa tak samo jak kredyt, nie ogranicza formy własności. Wnioskodawca powinien jednak posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na której będzie realizowana inwestycja korzystająca z dofinansowania.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Izby nie ma przeszkód, by gmina zrealizowała inwestycję, o której mowa wyżej, na gruncie stanowiącym współwłasność osób fizycznych czy prawnych w sytuacji, gdy w wyniku zawartej np. umowy użyczenia stanie się dysponentem tej nieruchomości.
Odnosząc się do pozostałych kwestii będących przedmiotem pisma Izba informuje, że wartość dofinansowania, o które można wnioskować w trzeciej edycji Programu wynosi maksymalnie do 98 proc. wartości inwestycji (wymagany wkład własny gminy popegeerowskiej to 2 proc.). W sytuacji więc. gdy dofinansowanie będzie w niższej wysokości – jednostka będzie zmuszona zapewnić większą procentowo kw’otę wkładu własnego. Zgodnie z wyjaśnieniami dotyczącymi Programu zamieszczonymi na stronie BGK: samorząd musi posiadać udział własny w postaci środków innych niż te przyznane z Program.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi informuje jednocześnie, że stanowisko wyrażone w niniejszym piśmie udzielone zostało w ramach prowadzonej przez Izbę działalności informacyjnej i nie ma mocy wiążącej. Izba poleca uwadze informacje i wyjaśnienia zamieszczane w sprawie na stronie internetowej BGK.
{RIO Łódź, 2022-02-22, sygn. WA 4120-4/2022-w}