Działalność ośrodka ruchu drogowego

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 24 lutego 2018 roku, w sprawie udzielenia wyjaśnień w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych zawierający pytanie czy w świetle § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków ewidencji przychodów i koszów związanych z działalnością ośrodka ruchu drogowego oraz art. 119 ust. 3 pkt 4 w związku z art. 117 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, możliwe jest wydatkowanie przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego środków finansowych pochodzących z kapitału zapasowego na zadania infrastruktury drogowej, mające wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze województwa łódzkiego, takie jak: budowa chodników, ścieżek rowerowych, rozbudowa skrzyżowań, budowa zatok autobusowych, jak również budowa sygnalizacji świetlnych, zakup i instalacja znaków drogowych, budowa przejść dla pieszych, w tym również aktywnych przejść dla pieszych, które zapewnią bezpieczne dojście dzieci do placówek oświatowych uprzejmie informujemy, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi nie podziela Państwa stanowiska zawartego w złożonym wniosku.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż nie traci na aktualności stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi w części dotyczącej art. 119 w związku z art. 117 ustawy – Prawo o ruchu drogowym wyrażone w piśmie WA 4120-24/2012/w z 7 grudnia 2012 r. skierowana do Pana Marszałka.

Dodatkowo podnieść należy, iż interpretując treść art. 117 ust. 2 w/w ustawy nie można pominąć faktu, iż wymienione w Państwa piśmie zadania, które miałyby być realizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD), są ustawowo przypisane innym podmiotom, tj. jednostkom samorządu terytorialnego lub administracji rządowej, które są zarządcami dróg. Niedopuszczalna jest w ocenie Izby – sytuacja, w której zadania WORD zostałyby rozszerzone wyłącznie w drodze interpretacji przepisów (m.in. art. 117 w/w ustawy) o zadania ustawowo przypisane innym jednostkom.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni prawa.

{RIO Łódź, 2018-04-30, sygn. WA 4120-13/2018-w}