Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na Pani pismo (wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych) dotyczące interpretacji przepisu art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 29.09.21994 o rachunkowości (Dz.U. 2009, nr 152, poz 1223) w kontekście wskazania sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych przyjmowanych do użytkowania w trakcie realizacji Projektu inwestycyjnego pn „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”, który to projekt jest współfinansowany ze środków pochodzących z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej uprzejmie informuję:

Zgodnie z przedstawionym we wniosku wariantem 1 środek trwały oddany do używania zostanie przyjęty na ewidencję w wartości poniesionych kosztów bezpośrednio związanych z jego wytworzeniem, po oddaniu go do używania. Ponoszone koszty pośrednie (ogólne) dla całego Projektu zostaną rozliczone po zakończeniu całego projektu. Koszty pośrednie zwiększą wartość środków trwałych i zostaną rozliczone na poszczególne obiekty proporcjonalnie do kosztów bezpośrednich wg wzoru: wskaźnik narzutu wykonanych kosztów pośrednich =wykonane koszty pośrednie x 100% / wykonane koszty pośrednie.

W wariancie nr 2 środek trwały oddany do używania zostanie przyjęty na ewidencję po oddaniu go do używania w wartości poniesionych kosztów bezpośrednich związanych z jego wytworzeniem oraz planowanego narzutu kosztów pośrednich odnoszących się do danego środka trwałego. Ujęte w ewidencji koszty pośrednie będą rozliczane na poszczególne obiekty, których dotyczą w proporcji do rzeczywistych kosztów bezpośrednich poszczególnych środków trwałych, ustalonej wg wzoru: wskaźnik narzutu planowanych kosztów pośrednich = planowane koszty pośrednie x 100% / planowane koszty bezpośrednie.

Zgodnie z art. 28 ust. 8 ustawy z dnia 29.09.1994 roku o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:

1) nie podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy;

2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania I związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.

Wykładnia literalna oraz systemowa powołanego przepisu wskazuje, iż cenę nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych ustala się o w oparciu o koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z wytworzeniem danego środka trwałego jednakże muszą być to koszty rzeczywiście poniesione przez jednostkę. Z powyższego wynika, iż na gruncie ustawy o rachunkowości nie ma podstaw do ustalenia wartości początkowej według wariantu 2 przedstawionego we wniosku – bowiem ustawa o rachunkowości wymaga wprost, aby koszty będące podstawą ustalenia wartości początkowej środka trwałego były kosztami rzeczywiście poniesionymi, a nie kosztami planowanymi. Powyższe oznacza, iż wartość początkowa nie może zostać ustalona w oparciu o przedstawiony w ramach wariantu 2 wzór bowiem jego podstawą są planowane koszty pośrednie oraz planowane koszty bezpośrednie, które są instytucjami nieznajdującymi oparcia w obowiązujących przepisach prawa.

Mając powyższe na uwadze uznać należy, iż wartość początkowa środków trwałych w przedstawionym stanie faktycznym powinna zostać ustalona zgodnie z przedstawionym we wniosku wariantem nr 1.

{RIO Łódź, 2010-07-12, sygn. WA 4120-9/2010/w/}