Odprawa pieniężna dla nauczycieli w związku z likwidacją szkoły

Stanowisko RIO Lublin:

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie odpowiadając na pismo z 7 sierpnia 2020 r. z prośbą o wyrażenie stanowiska w sprawie prawa do odprawy pieniężnej dla nauczycieli w związku z likwidacją szkoły informuje.

Ad.I
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2018 r. Poz. 1969) w zw. z art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. Poz. 2215) nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy – Karta Nauczyciela (z powodu całkowitej likwidacji szkoły), przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • 1-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony w danej szkole krócej niż 2 lata;
  • 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony w danej szkole od 2 do 8 lat;
  • 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony w danej szkole ponad 8 lat.

Jeżeli nauczyciel miał odrębne stosunki pracy w obu likwidowanych szkołach, to wszelkie uprawnienia pracownicze nabywane są także odrębnie.

Ad.II
Artykuł 20 ust. 1 pkt 2 ustawy – Karta Nauczyciela umożliwia dyrektorowi szkoły rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem, w razie częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika zaś, że wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu w przedszkolu publicznym na umowę o pracę na czas nieokreślony jako nauczyciel wspomagający nie nastąpiło w związku z zajściem przesłanek określonych w powołanym przepisie. Podkreślić należy, że nauczycielom przysługuje odprawa o której mowa w art. 20 ust. 2 ustawy Nauczyciela, jeśli ich stosunek pracy został rozwiązany na podstawie art. 20 ust. 1 tej ustawy. Jeśli stosunek pracy został rozwiązany na innej podstawie, to należy również rozpatrzyć, czy nie ma zastosowania ww. ustawa z z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2020-08-26, sygn. RIO – I – 430/34/2020}