Ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii

Stanowisko RIO Lublin:

Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie odpowiadając na wniosek z 8 czerwca 2020 r. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych informuje.

Stosownie do przepisów art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c i ust. 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r., poz. 333, ze zm.) podatnikom tego podatku przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód) – jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych. Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.

Z powołanych przepisów wyraźnie wynika, że zasadnicze znaczenie przy ustalaniu uprawnienia do ulgi inwestycyjnej stanowi źródło pochodzenia środków na realizowaną inwestycję. Jedynie, gdy środki te są środkami własnymi podatnika, to wówczas ulga ta może być przyznana. Sfinansowanie natomiast inwestycji z udziałem środków publicznych (choćby w niewielkiej części), wyklucza możliwość zastosowania ulgi inwestycyjnej.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym inwestycja w postaci zakupu i zainstalowania ogniw fotowoltaicznych wykonana została wyłącznie ze środków własnych podatnika. Tym samym spełnione zostały warunki umożliwiające udzielenie ulgi inwestycyjnej, o której mowa w art. 13 ustawy o podatku rolnym.

Izba zwraca również uwagę, że w związku z ustawowym zakazem łączenia ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym z preferencyjnymi kredytami, pożyczkami, czy dotacjami pochodzącymi ze środków publicznych, w przypadku skorzystania z tej ulgi, nie można wystąpić o dofinansowanie z programu Mój Prąd.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłączne swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2020-06-25, sygn. RIO – I – 430/26/20}