Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pani e-mail przesłany do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie 10 października br. uprzejmie wyjaśniam, że regionalne izby obrachunkowe zobowiązane są – zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 561 z późn. zm.) – do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 ww. ustawy, czyli jednostek sektora finansów publicznych.
Wniosek powinien być podpisany przez kierownika danego podmiotu, zawierać wskazanie przepisu z zakresu finansów publicznych budzącego wątpliwości interpretacyjne. z podaniem proponowanego rozwiązania problemu i właściwej oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego lub przyszłego zdarzenia i nie może dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy. Wniosek jest do pobrania na stronie BIP Izby.
W Pani piśmie nie wskazano przepisu z zakresu finansów publicznych budzącego wątpliwości, zawarto w nim natomiast prośbę o wskazanie – spośród proponowanych przez Panią właściwego wariantu obliczenia kwoty skutków obniżenia stawek podatkowych w podatku od środków transportowych za kolejne kwartały na podstawie danych ujętych w programie, z którego korzysta gmina Gorzków, do czego Izba nie ma kompetencji.
Prawidłowa kwota dotycząca skutków obniżenia stawek podatkowych za poszczególne kwartały w opisanym przez Panią stanie faktycznym powinna zostać ustalona przez własne służby finansowo-księgowe jednostki, a ewentualne wątpliwości dotyczące poprawności danych sprawozdawczych powinny zostać wyjaśnione w porozumieniu ze skarbnikiem gminy.
Niezależnie od powyższego uprzejmie wyjaśniam, że zasady sporządzania sprawozdań budżetowych określone zostały przez Ministra Rozwoju i Finansów w rozporządzeniu z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1393). Zgodnie z zapisami § 3 ust. 1 pkt 9 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 36 do tego rozporządzenia, w kolumnie 12 sprawozdania Rb-27S „Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy” wykazuje się kwoty stanowiące różnicę pomiędzy dochodami, jakie gmina mogłaby uzyskać, stosując górne stawki podatkowe, a dochodami, jakie powinna uzyskać, stosując niższe stawki uchwalone przez radę gminy; w przypadku zastosowania przez gminę obniżenia górnej stawki, różnicę – pomiędzy stawką górną a przyjętą w uchwale przez radę gminy, przemnożoną przez podstawę opodatkowania – wykazuje się w kolumnie „Skutki obniżenia górnych stawek…” sprawozdań dotyczących dochodów budżetowych narastająco od początku roku budżetowego do końca okresu sprawozdawczego. Skutki finansowe obniżenia górnych stawek podatków, dotyczące deklaracji lub korekt deklaracji na podatek za lata ubiegłe należy wykazywać za okresy sprawozdawcze w roku, w którym otrzymano od podatników korekty deklaracji, mając na uwadze przepisy § 3 ust. 1 pkt 12 cytowanej Instrukcji, a w takim przypadku do obliczenia skutków należy przyjąć stawki podatku obowiązujące w roku, którego dotyczy korekta deklaracji. Należy pamiętać także, że do obliczania skutków obniżenia górnych stawek podatków nie należy ujmować przedmiotów opodatkowania, które korzystają z ulg i zwolnień ustawowych.
Skutki obniżenia górnych stawek podatków należy wykazywać w każdym kwartale, którego płatność dotyczyła w sposób narastający, tj. w sprawozdaniu za I kwartał – skutki dotyczące I kwartału, w sprawozdaniu za II kwartał skutki dotyczące I i II kwartału, w sprawozdaniu za III kwartał – skutki dotyczące I, II i III kwartału, a w sprawozdaniu za IV kwartał skutki całoroczne.
Jednocześnie przypominam, że na mocy postanowień § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia osobą odpowiedzialną za prawidłowe sporządzanie sprawozdań jest kierownik jednostki.
{RIO Lublin, 2019-10-23, sygn. RIO – I – 430/33/19}