Wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych

Stanowisko RIO Lublin:

W odpowiedzi na wniosek z 6 sierpnia br. uprzejmie wyjaśniam, że regionalne izby obrachunkowe zobowiązane są zgodnie z przepisami art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 561 z późn. zm.) – do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 ww. ustawy, czyli jednostek sektora finansów publicznych.

Wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych nie może dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy, gdyż udzielanie porad prawnych nie jest zadaniem Izby.

W Pana piśmie jako opis stanu faktycznego powołano zamiar wszczęcia przez miasto postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na odbiór i zagospodarowanie odpadów od 1 stycznia 2020 r. nie mając jeszcze zabezpieczonych środków finansowych na realizację tego zamówienia, a zgłoszona wątpliwość dotyczy tego, czy wszczęcie procedury wyboru wykonawcy w ww. okolicznościach stanowić będzie naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Wobec powyższego wyjaśniam, że rozstrzyganie spraw o naruszenie dyscypliny finansów publicznych nie należy do kompetencji regionalnych izb obrachunkowych. Kwestie związane z naruszeniem dyscypliny finansów publicznych reguluje ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz 1458 z późn. zm.), która w art. 5-18c wskazuje czyny stanowiące naruszenie tej dyscypliny, a w art. 42 – organy orzekające.

W opisanym przez Pana w części C wniosku stanie faktycznym – w ocenie Izby – samo rozpoczęcie procedury wyboru wykonawcy, zwłaszcza w sytuacji, gdy zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia postępowania, nie mieści się w katalogu czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Aby jednak w konkretnym przypadku nie dopuścić do takiego czynu właściwy tryb postępowania powinien zostać wskazany przez odpowiednie służby prawne jednostki. Natomiast czy doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych stwierdzić może jedynie komisja orzekająca w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, po otrzymaniu stosownego zawiadomienia i przeanalizowaniu niezbędnej dokumentacji oraz wzięciu pod uwagę wszystkich okoliczności związanych ze sprawą.

{RIO Lublin, 2019-09-03, sygn. RIO – I – 430/25/19 }