Sposób obliczania odpraw dla nauczycieli wygaszanego gimnazjum,

Stanowisko RIO Lublin:

W odpowiedzi na Pani pismo z 13 sierpnia 2019 r., które do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie wpłynęło 19 sierpnia 2019 r., o udzielenie wyjaśnienia w sprawie sposobu obliczania odpraw dla nauczycieli wygaszanego gimnazjum, uprzejmie informuję, że zasady i tryb wypłacania nauczycielom gimnazjum prowadzonego przez jst, których stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2019 r. w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi wygaszenie kształcenia w gimnazjum, regulują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 z późn. zm.).

Art. 226 ustawy dotyczy rozwiązania stosunku pracy z nauczycielami gimnazjów prowadzonych przez jst a zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, których dalsze zatrudnienie w roku 2018/2019 z uwagi na zmiany organizacyjne związane z wygaszaniem gimnazjów” jest niemożliwe. Rozwiązanie stosunku pracy z takim nauczycielem następuje z dniem 31 sierpnia 2019 r. Nauczycielowi mianowanemu przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, a nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z treścią art. 226 ust. 3 ww. ustawy.

Sposób i wysokość odprawy przysługującej nauczycielowi, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu,,wygaszania kształcenia w gimnazjum” został określony w art. 225 ust. 11 ustawy. W przepisie tym określono także wysokość odprawy dla nauczyciela, któremu ograniczono w latach 2017/2018 lub 2018/2019 zatrudnienie ustalając, że jej wysokość oblicza się z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ograniczenia zatrudnienia.

Zdaniem Izby, nauczycielom, którym ograniczono wymiar zatrudnienia na podstawie art. 225 ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, przy rozwiązaniu stosunku pracy należy wypłacić odprawę, obliczoną w oparciu o wynagrodzenie uwzględniające wymiar zatrudnienia z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed ograniczeniem tego zatrudnienia, zaś ograniczenia zatrudnienia w roku szkolnym 2009/2010 i 2013/2014 nie powinny być w tej sytuacji brane pod uwagę.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie prowadzi działalność instruktażową i szkoleniową, przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2019-08-30, sygn. RIO-II-022/22/2019}