Wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku

Stanowisko RIO Lublin:

Odpowiadając na Pana pismo Nr SO0.300.1.2019 z 24 kwietnia 2019 r. dotyczące wątpliwości co do odliczeń wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku, uprzejmie informuję.

Zgodnie z przepisami art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 917 z późn. zm.) wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę. W okresie strajku, zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 174), pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia, o czym stanowi przepis art. 23 ust. 2 tej ustawy. Z kolei zgodnie z przepisami art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1989 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia: zasadniczego, dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatku wiejskiego.

Stąd zdaniem Izby – odliczenia wynagrodzenia za czas strajku winny dotyczyć wynagrodzeń, o których mowa w przywołanych wyżej przepisach art. 30 ust. 1 Karty Nauczyciela. W ich świetle świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz dodatek wiejski nie są zaliczane do wynagrodzeń, których wypłata jest wyłączona za okres strajku, a zatem nauczyciel – we wspomnianym okresie – zachowuje do nich prawo.

Ponieważ brak jest przepisów szczególnych regulujących sposób obliczania wynagrodzenia nauczycieli za okresy nieświadczenia pracy, stąd w tym zakresie zastosowanie mają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 927).

Przy obliczeniu jednorazowego dodatku nauczycielskiego należy stosować przepisy § 3 ust. 6 i 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego z dnia 13 stycznia 2010 r. (Dz. U. Nr 6, poz. 35 z późn. zm.), zgodnie z którymi do średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli uwzględnia się liczbę etatów nauczycieli w okresach, w których wypłacono im wynagrodzenie ze środków ujętych w planie finansowym szkoły, a nie uwzględnia się, proporcjonalnie do okresów, w których nie wypłacono wynagrodzenia z tych środków, liczby etatów nauczycieli w okresach nieobecności w pracy, za czas których nie przysługuje wynagrodzenie.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2019-05-06, sygn. RIO-II-022/13/2019}