Ubezpieczenie interesów majątkowych Gminy Oleśnica

Stanowisko RIO Wrocław:

Ustosunkowując się do pisma Pana Wójta zawierającego pytanie w sprawie zamiaru zawarcia umowy „Ubezpieczenie interesów majątkowych Gminy Oleśnica” wyjaśniam, co następuje:

Funkcję opiniodawczą izb określa art. 13 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 561 i z 2018 r. poz. 2500), dalej jako u.r.i.o. Zgodnie z pkt 1 art. 13 u.r.i.o. na wniosek organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego wydawane są opinie o możliwości spłaty kredytu, pożyczki oraz innych zobowiązań zaliczanych do tytułu dłużnego a także wykupu papierów wartościowych. W przedmiotowej sprawie istotne znaczenia ma określenie – na podstawie treści ekonomicznej umowy – charakteru zobowiązań, tj. ustalenie czy są to zobowiązania które należy zaliczyć do tytułu dłużnego, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych („kredyty i pożyczki”).

Zgodnie z § 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego (Dz.U. z 2011 nr 298, poz. 1767) do grupy „kredyty i pożyczki” – oprócz zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek – zaliczane są również zobowiązania wynikające z:

– umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, która ma wpływ na poziom długu publicznego,

– wyemitowania papierów wartościowych, których zbywalność jest ograniczona,

– umowy sprzedaży, w której cena jest płatna w ratach,

– umowy leasingu zawartej z producentem lub finansującym, w której ryzyko i korzyści z tytułu własności są przeniesione na korzystającego z rzeczy,

– umowy nienazwanej o terminie zapłaty dłuższym niż rok, związanej z finansowaniem usług, dostaw, robót budowlanych, która wywołuje skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu.

Umowa ubezpieczenia jest umową nazwaną uregulowaną ustawą Kodeks cywilny (art. 805 i nast.). W przypadku ubezpieczenia majątkowego interes ubezpieczeniowy przejawia się w potrzebie naprawienia uszczerbku w określonym dobru, wywołanym przez wypadek ubezpieczeniowy.

W ocenie Izby zobowiązania wynikające z wieloletniej umowy ubezpieczenia, opłacane w poszczególnych latach obowiązywania tej umowy, nie są zobowiązaniami zaliczanymi do tytułu dłużnego, o których mowa w art. 13 pkt 1 u.r.i.o. Stąd nie ma podstaw do objęcia przedmiotowych zobowiązań opinią Składu Orzekającego w sprawie możliwości ich spłaty.

{RIO Wrocław, 2019-05-14, sygn. P.WR.54.19.2019}