Sposób rozliczenia świadczenia na zagospodarowanie i usamodzielnienie osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, po osiągnięciu pełnoletności

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na pismo Nr CR.8271.3.7.2019, nadesłane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach przez Ministerstwo Finansów w sprawie sposobu rozliczenia świadczenia na zagospodarowanie i usamodzielnienie osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, po osiągnięciu pełnoletności, wyjaśniam.

W świetle art. 140 ust. 1 pkt 1 lit. b i c ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 447 z późn. zm.), osobie opuszczającej, po osiągnięciu pełnoletności, rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną, w przypadku gdy umieszczenie w pieczy zastępczej nastąpiło na podstawie orzeczenia sądu, przyznaje się między innymi pomoc na usamodzielnienie i zagospodarowanie.

Wskazana ustawa nie reguluje zagadnień związanych z kontrolą i rozliczeniem udzielanej pomocy.

Jednocześnie informuję, że uprawnioną do stwierdzania czy konkretne działanie bądź zaniechanie stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest regionalna komisja orzekająca, działająca w trybie przewidzianym w ustawie z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 289 z późn. zm.).

Prezentowane stanowisko przedstawia pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.

{RIO Katowice, 2022-09-22, sygn. WA-023/58/22}