Stanowisko RIO Katowice:
W odpowiedzi na wniosek z dnia 12 kwietnia 2022 r., dotyczący możliwości udzielenia dotacji dla innej formy wychowania przedszkolnego pomimo realizowanego przez gminę programu naprawczego, wyjaśniam.
Treść art. 240a ust. 5 pkt 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r poz. 305 ze zm.) wskazuje na ograniczenie wykonywania zadań innych niż obligatoryjne, finansowane ze środków własnych, przez jednostki samorządu terytorialnego realizujące program postępowania naprawczego. Zatem nie ma bezwzględnego zakazu do wydatkowania środków na dotację dla innej formy wychowania przedszkolnego. Jednocześnie należy zauważyć, iż art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1930 z późn. zm.) daje możliwość organowi wykonawczemu na udzielenie podmiotowi innej formy wychowania przedszkolnego dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego. Niemniej decydując się na udzielenie przedmiotowej dotacji należy uwzględnić nie tylko sugerowany wzrost liczby dzieci w ciągu roku, ale także potencjalną możliwość rozpoczęcia działalności w zakresie oświaty przez inne podmioty, które też mogą zwrócić się o taką dotację.
W ocenie Izby, fakt realizacji przez gminę programu postępowania naprawczego powinien każdorazowo skutkować wnikliwą analizą wydatków zmierzającą jednak do ograniczania tych fakultatywnych.
Prezentowane stanowisko przedstawia pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.
{RIO Katowice, 2022-05-27, sygn. WA-023/26/22}