Noty obciążeniowe

Stanowisko RIO Kielce:

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie wyjaśnienia z dnia 04.08.2022 r. Pani Beaty Pawłowskiej – Skarbnika Miasta, Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wskazuje co następuje:

Jednostki samorządu terytorialnego zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 217 ze zm.) i ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. 2022 r. poz. 1634 ze zm.), z uwzględnieniem zasad wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 342 ze zm.).

Z przepisów ustawy o rachunkowości wynikają m.in. następujące uregulowania:

1) Z art. 3 ust. 1 pkt 12 i pkt 18 lit. c) ww. ustawy wynika, że aktywa to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych, natomiast należności krótkoterminowe – obejmują ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów niezaliczonych do aktywów finansowych, a które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego,

2) z art. 4 ust. 1 i 2 wynika, że jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, a zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną,

3) Zgodnie z art. 20 ust. 1 do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym,

4) Zgodnie z art. 24 ust. 2 księgi rachunkowe uznaje się za rzetelne, jeżeli dokonane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.

Zgodnie z art. 40 ww. ustawy o finansach publicznych, jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z przepisami o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w niniejszej ustawie:

1) dochody i wydatki ujmuje się w terminach ich zapłaty, niezależnie od rocznego budżetu, którego dotyczą;
2) ujmuje się również wszystkie etapy rozliczeń poprzedzające płatność dochodów i wydatków.

Z art. 42 ust. 5 oraz art. 254 pkt 1 ustawy o finansach publicznych wynika, że jednostki sektora finansów publicznych są obowiązane do ustalania przypadających im należności pieniężnych, w tym mających charakter cywilnoprawny, oraz terminowego podejmowania w stosunku do zobowiązanych czynności zmierzających do wykonania zobowiązania. W toku wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązują zasady gospodarki finansowej polegające m.in. na ustalaniu, pobieraniu i odprowadzaniu dochodów budżetu jednostki samorządu terytorialnego na zasadach i w terminach wynikających z obowiązujących przepisów.

Zgodnie z § 26 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej okresem sprawozdawczym jest miesiąc.

W myśl przywołanych wyżej przepisów, Miasto Kielce obowiązane jest stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, biorąc pod uwagę również to, że ww. przepisy jest obowiązana stosować jednostka samorządu terytorialnego otrzymująca notę obciążeniową.

Biorąc powyższe pod uwagę, a w szczególności obowiązek ujmowania w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego każdego zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym (miesiącu) oraz obowiązek ujmowania wszystkich etapów poprzedzających płatność dochodów i wydatków w ocenie tut. Izby noty obciążeniowe należy wystawiać na bieżąco tj. po zakończeniu miesiąca, którego dotyczy refundacja. W związku z tym zobowiązania wynikające z noty obciążeniowej, mogą być uregulowane w następnym roku budżetowym (zgodnie z terminem płatności).

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-09-01, sygn. WI.54.44.2022}