Przygotowywanie posiłków na rzecz dzieci i młodzieży

Stanowisko RIO Kielce:

W odpowiedzi na wniosek o udzielenie wyjaśnienia Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach niniejszym wskazuje co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.) do opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej, nie wlicza się wynagrodzeń pracowników i składek naliczanych od tych wynagrodzeń oraz kosztów utrzymania stołówki.

W ocenie tutejszej Izby przy kalkulowaniu wysokości opłat wnoszonych za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce szkolnej należy uwzględnić tylko tzw. wsad do kotła”. Jeżeli do przygotowania posiłków została utworzona wyodrębniona jednostka – inna niż szkoła czy przedszkole, która w tym zakresie realizuje zadania jednostki samorządu terytorialnego to również ta jednostka winna dokonywać rozliczeń za zużyte artykuły żywnościowe do przygotowania posiłków i na tej podstawie ustalać opłaty, natomiast wynagrodzenia pracowników i składki naliczane od tych wynagrodzeń oraz koszty utrzymania stołówki powinny być uwzględnione bezpośrednio w planie finansowym wydatków tej jednostki, która to zadanie realizuje. Środki na realizację planu finansowego jednostka ta powinna otrzymywać bezpośrednio z budżetu zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.). Skoro poszczególne szkoły i przedszkola nie zatrudniają pracowników stołówki (osób przygotowujących posiłki) czy też nie ponoszą innych kosztów utrzymania stołówek, to brak jest podstaw aby środki na ten cel były uwzględniane w planie finansowym tych jednostek, a następnie przekazywane przez dyrektorów szkół na rachunek innej jednostki budżetowej tej samej jednostki samorządu terytorialnego. Taki mechanizm finansowania jednostek budżetowych nie znajduje podstaw w obowiązujących przepisach prawa. Biorąc pod uwagę powyższe nie ma podstaw, aby ustalić cenę za obiad dla uczniów szkół w cenie wyższej niż wsad do kotła. Dyrektor szkoły jako kierownik jednostki nie jest uprawniony do dokonywania wydatków w ramach planu finansowego szkoły tytułem finansowania innej jednostki budżetowej.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-08-23, sygn. WI.54.46.2022}