Możliwość sfinansowania z dotacji na kształcenie uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego kurów kwalifikacyjnych lub studiów podyplomowych z zakresu surdopedagogiki.

Stanowisko RIO Kielce:

Pismem z dnia 01.07.2022 roku, zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości sfinansowania z dotacji na kształcenie uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego kurów kwalifikacyjnych lub studiów podyplomowych z zakresu surdopedagogiki. Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności:

Stosownie do przepisu art. 35 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1930 ze zm.), dotacja przekazana na uczniów i wychowanków, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz na uczniów oddziałów integracyjnych w szkołach może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań związanych z organizacją kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) – dalej u.p.o., oraz na organizację zajęć rewalidacyjno- wychowawczych, o których mowa w art. 36 ust. 17 u.p.o.

Oznacza to, że w przypadku szkół, niebędących szkołami specjalnymi przez wydatki na organizację kształcenia specjalnego należy rozumieć wydatki na realizację zadań wynikających z zaleceń zawartych w orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych, indywidualnych programów zajęć, oraz indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych oraz zapewnienie warunków ich realizacji, np. koszty nauczyciela wspomagającego, koszty zajęć rewalidacyjnych, zakup niezbędnego sprzętu, zapewnienie warunków do nauki (w tym zakresie warto uwzględnić zapis § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 9.08.2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym -Dz. U. z 2020 r. poz. 1309).

W ocenie tut. Izby, ze wskazanych wyżej przepisów wynika, że z dotacji na kształcenie uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie można finansować kursów lub studiów podyplomowych dla zatrudnionego już nauczyciela w celu rozszerzenia wymogów kwalifikacyjnych niezbędnych do prowadzenia zajęć z uczniami wymagającymi kształcenia specjalistycznego. Nauczyciel – student, kursant, jest dopiero w trakcie nabywania odpowiednich kwalifikacji i nie może realizować zadań szkoły związanych z organizacją kształcenia specjalnego.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-07-22, sygn. WI. 54.35.2022}