Wysokości stawek opłaty uzdrowiskowej oraz zasad jej poboru na obszarze uzdrowiska Solec-Zdrój

Stanowisko RIO Kielce:

Wnioskiem z dnia 23.05.2022 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 24.05.2022 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:

1. Czy w projekcie uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej, określenia inkasentów, wysokości stawek opłaty uzdrowiskowej oraz zasad jej poboru na obszarze uzdrowiska Solec-Zdrój, organ podatkowy może zapisać, że:

Inkasenci są zobowiązani do prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia opłaty uzdrowiskowej i jej udostępnienia organowi podatkowemu.”
Z opisu stanu faktycznego wynika, że w obecnie obowiązującej uchwale Rady Gminy w sprawie opłaty uzdrowiskowej, określenia inkasentów, wysokości stawek opłaty uzdrowiskowej oraz zasad jej poboru na obszarze uzdrowiska Solec-Zdrój widnieje zapis, zgodnie z którym:
„Potwierdzenia poboru opłaty uzdrowiskowej inkasenci dokonują:

a) w formie wydruków stosowanych przez siebie programów komputerowych lub
b) na drukach kwitariuszy przychodowych pobieranych z Urzędu Gminy Solec-Zdrój.” Uchwała zawiera wykaz inkasentów opłaty uzdrowiskowej w postaci załącznika.

Jeden z inkasentów odmówił pobierania opłaty uzdrowiskowej. Jest to podmiot, który ma podpisaną umowę z NFZ-em, a zatem powinien prowadzić ewidencję osób korzystających z usług sanatoryjnych. Inkasent nie przedstawił do kontroli podatkowej ewidencję osób korzystających z usług sanatoryjnych, jak również dokumentów potwierdzających pobór opłaty uzdrowiskowej, do prowadzenia których zobowiązuje w/w uchwała Rady Gminy.

Odpowiadając na powyższe pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.

Stosownie do art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 ze zm.), dalej u.p.o.l.” – rada gminy może wprowadzić opłatę uzdrowiskową.
Jak wynika z art. 19 pkt 1 u.p.o.l. rada gminy, w drodze uchwały określa zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawki opłaty uzdrowiskowej.
Zgodnie z art. 19 pkt 2 u.p.o.l. rada gminy, w drodze uchwały może zarządzić pobór opłat w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso, a także może wprowadzić obowiązek prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób, o których mowa w art. 17 ust. 1, zobowiązanych do uiszczania opłaty miejscowej oraz określić szczegółowy zakres danych zawartych w tej ewidencji, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego poboru opłaty miejscowej.

W ocenie Izby, Gmina nie może wprowadzić zapisu do uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej, określenia inkasentów, wysokości stawek opłaty uzdrowiskowej oraz zasad jej poboru na obszarze uzdrowiska Solec-Zdrój, obligującego inkasentów do prowadzenia ewidencji osób zobowiązanych do uiszczenia opłaty uzdrowiskowej i jej udostępnienia organowi podatkowemu. Zgodnie z art. 19 pkt 2 u.p.o.l., możliwość ustalenia przez radę gminy obowiązku prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób, istnieje wyłącznie w stosunku do osób zobowiązanych do uiszczania opłaty miejscowej. Jednocześnie informuję, że w sytuacji gdy inkasent nie dokonuje poboru opłaty uzdrowiskowej lub pobiera ją, a nie wpłaca, organ podatkowy winien stosować przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), w szczególności art. 9, art. 30 § 2-5, art. 31, art. 32 § 1 oraz art. 47 § 4a.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{RIO Kielce, 2022-06-24, sygn. WI.54.31.2022}