Wyjaśnienia MF:
● Wydatki oświatowe na pomoc obywatelom Ukrainy
● Wydatki na RFiL i PIS
● Kryzys energetyczny i dodatki energetyczne

Stanowisko MF:

W związku z Pani wystąpieniem Nr KRRIO-0011/0700-1/25-1/22, w sprawie stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2022 r., w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1571) — Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia.

Ad. 1

Dodatkowe środki na finansowanie zadań oświatowych związanych z edukacją uczniów Ukrainy w ramach Funduszu Pomocy w zakresie przekazywania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych.

Ministerstwo Finansów w uzgodnieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotowało wyjaśnienia dotyczące środków z Funduszu Pomocy dla jednostek samorządu terytorialnego na dodatkowe zadania oświatowe, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Finansów link: https://www.gov.pl/web/finanse/wyjasnienia-dotyczace-srodkow-z-funduszu-pomocy-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-na-dodatkowe-zadania-oswiatowe.

Zgodnie z tymi wyjaśnieniami na uczniów i wychowanków pochodzących z Ukrainy – tak jak i na pozostałych uczniów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez osoby inne niż jednostki samorządu terytorialnego – należy jak dotychczas przekazywać dotacje na podstawie ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.

W związku z powyższym zastosowanie będzie miał paragraf „2580 – Dotacja podmiotowa z budżetu dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych”.

Wyjątek stanowią szkoły, w których nie realizuje się obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Zgodnie z art. 50a ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nie otrzymują one dotacji na słuchaczy będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 tej ustawy.

Ad.2

Środki na finansowanie lub dofinansowanie zadań związanych z pomocą obywatelom Ukrainy przekazywane pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 10 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” wojewoda może – w związku z realizacją zadań, o których mowa w ust. 1 tego artykułu wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające na obszarze województwa, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Zadania nałożone w tym trybie są realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (art. 12 ust.16).

Dlatego też proponuje się następującą klasyfikację środków z Funduszu Pomocy przekazywanych do gmin za pośrednictwem powiatów:

  • paragraf „2100 – Środki z Funduszu Pomocy na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy” będzie miał zastosowanie wyłącznie do klasyfikowania dochodów powiatu,

natomiast przy przekazywaniu środków pomiędzy jednostkami, mogą znaleźć zastosowanie paragrafy:

  • „2090 – Dotacja celowa dla pozostałych jednostek sektora finansów publicznych na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy”

– po stronie wydatków powiatu,

  • „2090 – Dotacja celowa dla pozostałych jednostek sektora finansów publicznych na finansowanie lub dofinansowanie zadań bieżących w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy”

– po stronie dochodów gminy.

Z kolei wydatki gminy związane z realizacją zadań, o których mowa w ww. ustawie powinny być klasyfikowane we właściwych paragrafach dotyczących realizacji tych zadań, wyodrębnionych rozporządzeniem z dnia 15 lipca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. poz. 1571) – zgodnie z charakterem poszczególnych wydatków.

W przypadku wspólnej realizacji zadań przez JST, w formie porozumień czy też w formie pomocy finansowej dla środków własnych przekazywanych pomiędzy JST powinny mieć zastosowanie dotychczasowe podziałki klasyfikacyjne dla dochodów i wydatków tj. paragrafy 231 i 232 oraz 271.

Ad. 3

Klasyfikacji wydatków dotyczących dotacji na realizację zadań inwestycyjnych udzielanych przez JST w ramach wydatków na zadania inwestycyjne finansowane ze środków otrzymanych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Ministerstwo Finansów pragnie zauważyć, iż zmiany w zakresie zaproponowanym przez KRRIO tj. poprzez wyodrębnienie środków przekazywanych na dotacje celowych na inwestycje realizowane np. przez zakłady budżetowe, wymagają dodatkowych i dogłębnych analiz w celu zachowania spójności. Potrzeba zmiany podziałek klasyfikacyjnych w zakresie wydatków inwestycyjnych ze środków otrzymanych z RFIL lub ze środków pochodzących z RFPŁ wymaga także uwzględnienia zasady, zgodnie z którą nie należy łączyć różnych kategorii ekonomicznych wydatków (wydatki własne i transfery) w jednej podziałce.

Ad.4

Klasyfikacja wydatków na wypłaty dodatku dla podmiotów wrażliwych i innych podmiotów, o których mowa w ustawie z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967).

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż w zakresie dotyczącym klasyfikowania wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii zostały zamieszczone na stronie Ministerstw Finansów wyjaśnienia w tym zakresie link: Wyjaśnienia dotyczące klasyfikowania wypłaty rekompensat i dodatków związanych ze wzrostem cen energii.

Ministerstwo Finansów w ww. wyjaśnieniach zaproponowało następujący sposób klasyfikacji:

1. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, wypłacane przez gminy:

  • rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych,
  • dodatki dla gospodarstw domowych oraz
  • dodatki dla podmiotów wrażliwych

2. Dla rekompensaty przysługującej przedsiębiorstwu energetycznemu z tytułu stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą wobec odbiorców (podmiotów uprawnionych) zgodnie z art. 12 ww. ustawy:

Dział 400 — „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę”; Rozdział 40001 — „Dostarczanie ciepła”;

Paragraf dochodowy 2180 — „Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19″;

Paragraf wydatkowy 2970 — „Różne przelewy”.

3. W przypadku dodatku dla gospodarstw domowych, którego wypłata zgodnie z art. 24 ustawy nie jest powiązana z kryterium dochodowym, natomiast jest uzależniona od rodzaju głównego źródła ciepła i stanowi ona element polityki społecznej państwa proponuje się środki na ten cel ujmować:

Dział 853 — „Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej”; Rozdział 85395 — „Pozostała działalność”;

Paragraf dochodowy 2180 —„ Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19″;

Paragraf wydatkowy 3110 – „Świadczenia społeczne”.

  1. Dodatek dla podmiotów wrażliwych, o którym mowa w art. 26 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. poz. 1967), proponuje się ujmować:

GMINA:

Dział 400 — „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę”; Rozdział 40095 — „Pozostała działalność”;

Paragraf dochodowy 2180 —„ Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19″.

Strona wydatkowa:

  • w przypadku jednostek budżetowych danej gminy, w dziale i rozdziale właściwym dla jednostki i paragrafie właściwym dla rodzaju wydatku;
  • w przypadku dodatku przekazywanego dla pozostałych podmiotów wrażliwych w dziale 400, rozdziale 40095, paragraf 2970 – „Różne przelewy”.

POWIAT i WOJEWÓDZTWO SAMORZĄDOWE:

W przypadku innych podmiotów wrażliwych tj. powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych, do których przekazywane będą środki z gmin za pośrednictwem budżetów powiatów i województw, środki z tytułu tych dodatków w budżetach powiatów i województw należy ujmować:

Dział 400 —„Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę”;

Rozdział 40095 — „Pozostała działalność”;

Paragraf dochodowy — 2970 — „Różne przelewy”.

Strona wydatkowa w dziale, rozdziale właściwym dla jednostki i paragrafie właściwym dla rodzaju wydatku.

  1. Na mocy art. 27 ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej gminy wypłacają dodatek energetyczny dla gospodarstw domowych.

Przyznanie tego dodatku także nie jest powiązanie z kryterium dochodowym, natomiast jest uzależnione od rodzaju głównego źródła ciepła. To wsparcie jest również elementem polityki społecznej państwa dlatego też proponuje się środki na ten cel ujmować:

Dział 853 — Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej”; Rozdział 85395 — „Pozostała działalność”;

Paragraf dochodowy 2180 —„ Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19″;

Paragraf wydatkowy 3110 – „Świadczenia społeczne”.

III. Sprzedaż paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego, na mocy ustawy z dnia 27

października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

Gmina dokonuje zakupu paliwa stałego od podmiotu wprowadzającego do obrotu (cena nie może być wyższa niż 1500 zł za tonę). Paliwo stałe nabyte przez gminę podlega sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego w celu zaspokojenia potrzeb własnych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie danej gminy (do dokonania zakupu preferencyjnego jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego).

Gmina sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego po cenie nie wyższej niż 2000 złotych brutto za tonę tego paliwa. Różnica między określoną w umowie ceną zakupu paliwa stałego przez gminę, a ceną sprzedaży tego paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego stanowi dochód gminy.

W związku z powyższym, Ministerstwo Finansów proponuje dla tych środków następującą klasyfikację:

Dział 400- „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę”; Rozdział 40095 —„ Pozostała działalność”.

Po stronie dochodów z uwagi na fakt, iż dochodem JST jest różnica między określoną w umowie ceną zakupu paliwa stałego przez gminę a ceną sprzedaży tego paliwa stałego w ramach zakupu preferencyjnego dwa paragrafy:

  • 0970 — „Wpływy z różnych dochodów” – dla ujęcia tej różnicy, oraz
  • 0840 – Wpływy ze sprzedaży wyrobów — dotyczy wpływów ze sprzedaży paliwa stałego (w wysokości ceny zakupu nie wyższej niż 1500 zł brutto za tonę – stosownie do art.3 ust. 7 ustawy, o której mowa w tym pkt).

Natomiast w przypadku wydatków zastosować należy paragraf odpowiedni do charakteru wydatku np. 4210, 4300, lub inne w zależności od zakresu umowy i podejmowanych przez gminę działań typu opłacenie transportu, ochrony mienia, ważenia, współpracy z innymi podmiotami.

{Ministerstwo Finansów, 2022-12-29, sygn. ST1.4761.4.17.2022}