Środki na rachunku projektu pilotażowego PUP w bilansie

Pytanie:

Powiatowy Urząd w Białogardzie zwraca się z prośbą o zajęcie stanowiska w niżej opisanej sytuacji: na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r, poz. 690) realizujemy projekty pilotażowe. Została podpisana umowa pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim reprezentowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, zwanym Liderem a Powiatem Białogardzkim reprezentowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Białogardzie, zwanym Partnerem.

Środki na realizację projektu przekazuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, następnie w/w środki przekazywane są na wyodrębniony rachunek bankowy Powiatowego Urzędu Pracy w Białogardzie. Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie sporządza sprawozdania do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wykazując środki otrzymane oraz poniesione koszty i wydatki w ramach projektów pilotażowych. Powiatowy Urząd Pracy nie jest zobligowany do sporządzania sprawozdań z wykonania zadań wynikających z umowy (przekazuje co miesiąc do Lidera informacje o dokonanych wydatkach). Ewidencja księgowa prowadzona jest w systemie księgowym, w nowo utworzonej dla realizacji tego projektu jednostce gospodarczej. Ewidencja środków pieniężnych prowadzona jest na koncie 139 „Inne rachunki bankowe”.

1) Czy niewykorzystane środki otrzymane od Wojewódzkiego Urzędu Pracy na realizację projektu pozostające na rachunku bankowym Powiatowego Urzędu Pracy w Białogardzie winny być ujęte w sprawozdaniu Rb-N, w pozycji N.3.2 „depozyty na żądanie” kolumna 10 „banki”? Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie przekazane środki do Powiatowego Urzędu Pracy w Białogardzie w sprawozdaniu Rb-N wykazuje jako należność.

2) Czy środki, które pozostaną na rachunku bankowym 31 grudnia 2022 roku powinny być ujęte w bilansie jednostki?

Stanowisko RIO Szczecin:

Odpowiadając na Pana pismo z dnia 6 grudnia br. (znak: FK.072.1.16.1.2022.IZ) z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie środków na realizację projektów pilotażowych, na wstępie informuję, że zasady udzielania wyjaśnień przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie, w trybie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1668) określone zostały w komunikacie zamieszczonym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Izby. Wniosek w sprawie udzielenia wyjaśnień winien zawierać opis stanu faktycznego oraz stanu prawnego, na tle których zrodziły się wątpliwości, proponowanego rozwiązania sprawy, ze wskazaniem podstawy prawnej takiego rozwiązania popartego opinią obsługi prawnej oraz jasnego wskazania zaistniałych wątpliwości. Wniosek nie może także dotyczyć prośby o wskazanie sposobu rozwiązania konkretnej i indywidualnej sprawy. Przekazane przez Pana pismo nie spełnia wymogów formalnych, jakie zostały przewidziane dla udzielenia przedmiotowych wyjaśnień.

Odnosząc się jednak do przedstawionego zagadnienia dotyczącego ujmowania w sprawozdaniu Rb-N niewykorzystanych środków otrzymanych od Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie (WUP) na realizację projektu pilotażowego, pozostających na rachunku bankowym Powiatowego Urzędu Pracy w Białogardzie (PUP) oraz ujmowania w bilansie jednostki środków pozostających na rachunku bankowym 31 grudnia 2022 roku, należy zauważyć, iż w związku z realizacją programów pilotażowych dysponent Funduszu Pracy przekazuje środki na wskazany rachunek lidera projektu (WUP). Środki te stanowią przychód WUP. Jeżeli przedmiotowe zadanie jest realizowane przez WUP w partnerstwie z PUP, wówczas przekazanie środków pomiędzy urzędami, powinno nastąpić na rachunek pomocniczy PUP na podstawie umowy/porozumienia pomiędzy urzędami. Powyższe działanie pozwala uniknąć podwójnej ewidencji przychodów oraz zbilansowania środków otrzymanych od dysponenta Funduszu Pracy. Lider projektu (WUP) prowadzi wyodrębnioną ewidencję księgową środków otrzymanych na realizację projektu pilotażowego, w sposób umożliwiający identyfikację poniesionych na ten cel wydatków oraz jest zobowiązany do opracowania i przedłożenia sprawozdań do dysponenta Funduszu Pracy. W związku z powyższym, środki pozostające na rachunku pomocniczym PUP objęte są ewidencją księgową lidera projektu i w ocenie Izby nie powinny być wykazywane przez PUP w sprawozdaniu Rb-N oraz bilansie jednostki.

Powyższe stanowisko nie jest wiążącą wykładnią prawa, lecz prezentuje pogląd na zagadnienie sygnalizowane w wystąpieniu.

{RIO Szczecin, 2023-01-03, sygn. WI.43.4.2022}