Możliwe do sfinansowania inwestycje ze środków uzupełniających subwencji ogólnej

Stanowisko RIO Lubin:

W odpowiedzi na pismo RG.7021.2K.3.2022.AO o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych otrzymane przez tut. Izbę 20 kwietnia br. uprzejmie informuję:

Zgodnie z art. 70e i 70f ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1672 z późn. zm.) w roku 2021 gminy mogły otrzymać z budżetu państwa środki finansowe na uzupełnienie subwencji ogólnej, z przeznaczeniem na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie wodociągów 1 zaopatrzenia w wodę oraz kanalizacji. W latach 2021-2024 gmina obowiązana jest do przeznaczenia na finansowanie wskazanych wyżej inwestycji wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość kwoty otrzymanej na te inwestycje. Jeżeli gmina przeznaczyła na finansowanie inwestycji wydatki mniejsze niż równowartość kwoty otrzymanej, to w roku 2025 nie otrzymuje środków z rezerw subwencji ogólnej.

Wskazane wyżej przepisy nie określają szczegółowego zakresu rzeczowego realizowanych inwestycji, dając gminom możliwość przeznaczenia tych środków na inwestycje z zakresu wodociągów i kanalizacji w zależności od indywidualnych potrzeb danej jednostki. Dodatkowo do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dodany został art. 70h (ustawa z dnia 24 lutego 2022 r. o zmianie ustawy o Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz niektórych innych ustaw — Dz. U. poz. 646), który uelastycznia zakres inwestycji gminnych z zakresu kanalizacji. Zgodnie z wprowadzoną zmianą w przypadku otrzymania środków z puli przeznaczonej na wsparcie finansowe inwestycji w zakresie kanalizacji gminy będą mogły zrealizować, oprócz inwestycji typowo kanalizacyjnych, także inwestycje w zakresie usuwania i oczyszczania ścieków, a ponadto będą mogły dofinansować budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.

O sposobie wykorzystania otrzymanych środków gmina decyduje samodzielnie, uwzględniając przepisy ustawy o dochodach jst oraz zasady gospodarki finansowej. Pamiętać przy tym należy, że gminy składają do właściwego wojewody, w terminie do dnia 31 marca 2025 r., informację o wysokości wydatków przeznaczonych na inwestycje sfinansowane w ramach przekazanych środków z uzupełnienia subwencji ogólnej, wobec czego udowodnienie zasadności ich poniesienia leży w gestii gminy.

Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{RIO Lublin, 2022-04-26, sygn. RIO.I.070.30.2022}