Opodatkowanie stawów

Stanowisko RIO Lublin:

W związku z otrzymanym w dniu 10 stycznia 2022 r. pismem z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku rolnym informuję:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym — dalej jako u.p.r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) opodatkowaniu podatkiem rolnym podłegają wszystkie grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Jednocześnie z art. 4 ust. 7 u.p.r. wynika, że grunty pod stawami przelicza się na hektary przeliczeniowe według następujących przeliczników:

-1 ha gruntów pod stawami zarybionymi łososiem, trocią, głowacicą, palią i pstrągiem oraz gruntów rolnych zabudowanych – 1 ha przeliczeniowy;

-1 ha gruntów pod stawami zarybionymi innymi gatunkami ryb, gruntów pod stawami niezarybionymi – 0,20 ha przeliczeniowego.

Z treści powołanego art. 1 u.p.r. wynika, że staw zlokalizowany na użytkach rolnych, ale zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem rolnym. Staw taki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jak natomiast wynika z przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm,) do wszystkich stawów podlegających opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości stosuje się stawkę z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b tej ustawy.

Odnośnie sposobu przeliczania użytków rolnych dla potrzeb podatku rolnego w sytuacji, gdy grunty te są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków dwuczłonowo tj. Wsr-RV i Wsr-RVI zwracam uwagę, iż stosownie do art. 20 ust. 1 pkt l ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1990 z późn. zm.) ewidencja gruntów i budynków obejmuje informacje dotyczące gruntów — m. in. ich położenia, granic, powierzchni, rodzajów użytków gruntowych oraz ich klas bonitacyjnych.

Oznacza to, że ewidencja odzwierciedla stan faktyczny i prawny nieruchomości w zakresie wskazanych danych. Zgodnie natomiast z art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego podstawę m. in. wymiaru podatków i świadczeń, oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych, ewidencji gospodarstw rolnych stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Sposób zakładania, prowadzenia ewidencji oraz szczegółowy zakres informacji nią objętych określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 1390 z późn. zm.). Zgodnie z § 9 ust. 1. rozporządzenia grunty rolne dzielą się na użytki rolne, do których zalicza się:

a) grunty orne, oznaczone symbolem R,

b) łąki trwałe, oznaczone symbolem Ł,

c) pastwiska trwałe, oznaczone symbolem Ps,

d) sady, oznaczone symbolem S,

e) grunty rolne zabudowane, oznaczone symbolem Br,

f) grunty zadrzewione 1 zakrzewione na użytkach rolnych, oznaczone symbolem Lzr,

g) grunty pod stawami, oznaczone symbolem Wsr,

h) grunty pod rowami, oznaczone symbolem W;

Zasady zaliczania gruntów do poszczególnych użytków gruntowych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Jednocześnie należy mieć na względzie, iż stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.r. zwalnia się od podatku rolnego użytki rolne klasy V, VI i VIz. Co oznacza, iż wszystkie użytki rolne (R, Ł, Ps, Br, Wsr, W, Lzr) dla których oznaczono w ewidencji gruntów klasę bonitacyjną V, VI, VIz są zwolnione z opodatkowania.

Niezależnie od powyższego należy rozważyć wystąpienie do Starostwa Powiatowego w Parczewie z wnioskiem o dokonanie zmiany w ewidencji gruntów i budynków dla gruntów oznaczonych symbolami: Wsr-RV 1 Wsr-RVI, których nie przewiduje przywołane powyżej rozporządzenie Rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii w sprawie ewidencji gruntów i budynków, biorąc pod uwagę pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z dnia 4 listopada 2015 r. znak PL-LS.833.22.2015 w sprawie sposobu przeliczania użytków rolnych dla potrzeb podatku rolnego, w sytuacji gdy grunty te są oznaczone w ewidencji gruntów 1 budynków dwuczłonowo.

Końcowo wskazuję, iż Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.

{Urząd Gminy Siemień, 2022-01-10, sygn. -}
{RIO Lublin, 2022-02-02, sygn. RIO.V.070.4.2022}