Podpisywanie umów wykraczających poza rok budżetowy

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na wniosek z dnia 8 października 2021 r. dotyczący podstawy prawnej dla kierowników jednostek organizacyjnych do podpisywania umów wykraczających poza rok budżetowy, wyjaśniam.

W myśl art. 228 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.), organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może upoważnić zarząd jednostki samorządu terytorialnego do przekazania uprawnień kierownikom jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego do zaciągania zobowiązań z tytułu umów, których realizacja w roku budżetowym i w latach następnych jest niezbędna do zapewnienia ciągłości działania jednostki i z których wynikające płatności wykraczają poza rok budżetowy. Upoważnienie to powinno być ujęte w uchwale w sprawie wieloletniej prognozy finansowej. W następstwie powyższego, organ wykonawczy może udzielić kierownikom jednostek organizacyjnych przedmiotowych upoważnień.

W ocenie Izby, jeżeli organ wykonawczy, działając na podstawie upoważnienia ujętego w ww. uchwale, przekaże uprawnienia, o których mowa w art. 228 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, kierownikom jednostek organizacyjnych miasta, wówczas stanowić to będzie podstawę do zaciągania tych zobowiązań.

Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że ustawowym zadaniem regionalnych izb obrachunkowych jest udzielanie wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych a nie zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach zmierzającego do rozstrzygnięcia konkretnych kwestii lub należących do kompetencji określonych osób czy organów, które powinny zostać załatwione we własnym zakresie przez służby prawne jednostki.

Powyższe stanowisko stanowi prezentację poglądu Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.

{Urząd Gminy Siemianowice-Śląskie, 2021-10-08, sygn. -}
{RIO Katowice, 2021-11-05, sygn. WA-023/91/21}