Nadgodziny za realizację projektu unijnego wliczamy do podstawy trzynastki

Stanowisko RIO Poznań:

W związku z emailem z dnia 6 października 2021 r., dotyczącym podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego nauczycieli Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu informuje, co następuje.

Zgodnie z art. 13 pkt 11 w związku z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2137) Izba udziela wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych: jednostkom samorządu terytorialnego, związkom metropolitalnym, związkom międzygminnym, stowarzyszeniom gmin oraz stowarzyszeniom gmin i powiatów, związkom powiatów, związkom powiatowo-gminnym, stowarzyszeniom powiatów, samorządowym jednostkom organizacyjnym, w tym samorządowym osobom prawnym, innym podmiotom, w zakresie wykorzystywania przez nie dotacji przyznawanych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa wielkopolskiego. Uprawnienia Izby nie obejmują udzielania odpowiedzi w indywidualnych sprawach.

Z Pani emaila nie wynika, czy jest Pani osobą uprawnioną do występowania do Izby o udzielenie wyjaśnień.

Niemniej jednak informuję, że w skierowanym do tut. Izby piśmie z dnia 29 lipca 2021 r. znak: DWST-WPZN.5001.60.2021.EW Dyrektor Departamentu Współpracy z Samorządem Terytorialnym w Ministerstwie Edukacji i Nauki przedstawił następujące wyjaśnienia w zakresie ustalania zasad wypłacania nauczycielom wynagrodzenia za godziny realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków pochodzących z Unii Europejskiej:

,,Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1872) wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.

W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ustawy – Karta Nauczyciela kwestię ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1455). W myśl § 1 ust. 1 ww. rozporządzenia w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela uwzględnia się:

1) wynagrodzenie zasadnicze,

2) dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,

3) wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

4) dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,

5) odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,

6) wynagrodzenie za pracę w święto,

7) dodatek za uciążliwość pracy,

8) jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy –Karta Nauczyciela.

Nauczyciel, któremu zgodnie z przepisami ustawy – Karta Nauczyciela przydzielone zostały zajęcia prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, w myśl art. 35a ust. 1 tej ustawy za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3, tj. w wysokości ustalonej w taki sposób jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.

W świetle powyższego, w opinii Ministerstwa przysługujące na podstawie art. 35a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela wynagrodzenie za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, należy traktować tak jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, a co za tym idzie należy je uwzględniać w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela, a jeżeli nauczyciel nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego – wliczać do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Za takim stanowiskiem przemawia również to, że nauczyciele realizujący zajęcia w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej na podstawie art. 35a ustawy – Karta Nauczyciela pod względem wynagradzania powinni być traktowani w sposób porównywalny z nauczycielami, którzy zostali zatrudnieni do prowadzenia takich zajęć zgodnie z art. 16 ustawy – Prawo oświatowe. Ta druga grupa nauczycieli do realizacji zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej zatrudniana jest na podstawie przepisów Kodeksu pracy, a zatem ustalając podstawę wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy odwołać się do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. poz. 14, z późn. zm.). Wynagrodzenie za prowadzenie zajęć w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w świetle przepisów § 6 i § 14 ww. rozporządzenia należy uwzględniać do wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.”.

Powyższe pismo zostało opublikowane na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Izby www.bip.poznan.rio.gov.pl w zakładce Działalność Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu » Działalność informacyjna » Interpretacje, wyjaśnienia » obce » 2021.

{Adresat nieznany, 2021-10-06, sygn. -}
{RIO Poznań, 2021-11-05, sygn. WA-0280/61/2021}