Dotacja dla koła gospodyń wiejskich

Stanowisko RIO Kielce:

Szanowna Pani Burmistrz, pismem z dnia 05.08.2021 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 06.08.2021 roku, zwróciła się Pani o udzielenie odpowiedzi na pytania:

  1. Czy w budżecie Gminy Zawichost mogą zostać zaplanowane wydatki z przeznaczeniem na udzielenie dotacji celowej dla Koła Gospodyń Wiejskich „Wygodzianki” w Wygodzie na realizację zadania publicznego z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej — wkład własny do projektu „Wygoda tradycji Ci doda” w ramach projektu EtnoPolska 2021?
  2. Czy dotacja celowa na zadanie określone w pkt 1 może być udzielona na podstawie art. 19a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie?
  3. W jakiej klasyfikacji budżetowej wydatków należy zaplanować wydatki z przeznaczeniem na udzielenie w/w dotacji celowej?

Odpowiadając na to pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.

Stosownie do art. 3 ust. 1-2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.), dalej u.d.p.p.w. – działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są m.in. niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 165 ze zm.), dalej u.k.g.w. – koło gospodyń wiejskich jest dobrowolną, niezależną od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządną społeczną organizacją mieszkańców wsi, wspierającą rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działającą na rzecz środowisk wiejskich.

Jak wynika z art. 6 ust. 1-2 u.k.g.w. – koło gospodyń wiejskich podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. Koło gospodyń wiejskich nabywa osobowość prawną z chwilą dokonania wpisu do rejestru.

Powyższe regulacje u.k.g.w. potwierdzają, że koło gospodyń wiejskich to organizacja pozarządowa, która może prowadzić działalność pożytku publicznego w rozumieniu u.d.p.p.w.

Stosownie do art. 221 ust. 1-2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.) – podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe na cele publiczne, związane z realizacją zadań tej jednostki. Zlecenie zadania i udzielenie dotacji następuje zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Działalność koła gospodyń wiejskich dotycząca realizacji projektu „Wygoda tradycji Ci doda” może dotyczyć m.in. zadań wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 13 i 16 u.d.p.p.w. stanowiących zadania własne gminy określone w art. 7 ust. 1 pkt 19 i pkt 17 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372).

Zgodnie z art. 23 u.k.g.w. – koło gospodyń wiejskich może otrzymywać dotacje celowe na realizację zadań, o których mowa w art. 2 ust. 3, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Jak wynika z art. 19a ust. 1 u.d.p.p.w. – na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, złożonej przez organizacje pozarządowe organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego uznając celowość realizacji tego zadania, może zlecić organizacji pozarządowej, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki:

– wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie przekracza kwoty 10.000 zł,

– zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.

Dodatkowo aby udzielić dotacji należy zachować zasady wynikające z 19a ust. 6-7 u.d.p.p.w.

Wskazane wyżej przepisy stwarzają możliwość zaplanowania w budżecie gminy wydatków z przeznaczeniem na udzielenie dotacji celowej dla Koła Gospodyń Wiejskich „Wygodzianki” w Wygodzie na realizację zadania publicznego z zakresu podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej — wkład własny do projektu „Wygoda tradycji Ci doda” w ramach projektu EtnoPolska 2021. Dotacja celowa na zadanie określone w pkt 1 wniosku o udzielenie wyjaśnienia, może być udzielona m.in. na podstawie art. 19a u.d.p.p.w.

Wydatki winny być zaplanowane w dziale i rozdziale określającym rodzaj działalności oraz w § 236, z odpowiednią czwartą cyfrą, tj. zgodnie z zasadami wynikającymi z załącznika 1-2 i 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 1053 ze zm.)

Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.

{Urząd Gminy w Zawichoście, 2021-08-05, sygn. -}
{RIO Kielce, 2021-09-02, sygn. Wl.54.38.2021}