Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pani pismo złożone w dniu 12 maja 2021 r., dotyczące danych zamieszczanych w sprawozdaniu finansowym oraz sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy za 2019 r. oraz terminów ich przekazania do organu nadzoru, uprzejmie wyjaśniam.
Stosownie do §4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. z 2020 poz.570) wydłużono o 60 dni, tj. do 29 czerwca 2020 r., termin przekazania przez zarząd jednostki samorządu terytorialnego do Regionalnej Izby Obrachunkowej:
• bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego,
• łącznego bilansu obejmującego dane wynikające z bilansów samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
• łącznego rachunku zysków i strat obejmującego dane wynikające z rachunków zysków i strat samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
• łącznego zestawienia zmian w funduszu obejmującego dane wynikające z zestawień zmian w funduszu samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
• informacji dodatkowej obejmującej dane wynikające z informacji dodatkowych samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych zawierające informacje w ustalonym zakresie za 2019 rok.
Dane prezentowane w informacji dodatkowej jst obejmować powinny informacje, o których mowa w § 28 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U z 2020 r. poz. 342).
Podstawowy wzór informacji dodatkowej prezentuje załącznik nr 12 do powołanego rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju. Prawnie określony zakres informacji dodatkowej nie stanowi zatem katalogu zamkniętego, lecz umożliwia usystematyzowane, kompletne i porównywalne zaprezentowanie dodatkowych, istotnych danych, informacji i zdarzeń, które zachodzą w jednostce budżetowej w danym roku. Należy jednakże podkreślić, że opracowanie tego elementu sprawozdania finansowego nie powinno obejmować wytworzenia nowych danych, a jedynie ich zintegrowanie, analizę i szczegółową prezentację.
Mając na uwadze powyższe, tutejsza Izba przychyla się do stanowiska zaprezentowanego we wniosku, iż dane zawarte w informacji dodatkowej jako element sprawozdania finansowego jednostki stanowią jego integralną cześć i nie powinny być modyfikowane już po zatwierdzeniu sprawozdania przez organ stanowiący.
{Urząd Gminy Wilków, 2021-05-12, sygn. -}
{RIO Lublin, 2021-06-02, sygn. RIO-I-430/19/21}