W jakiej pozycji bilansu z wykonania budżetu jst należy ująć kwotę wydatków niewygasających, wynikających z konta księgowego 135?

Stan faktyczny:

W strukturze aktywów bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego istnieją pozycje 1.1.1. Środki pieniężne budżetu oraz 1.1.2. Pozostałe środki pieniężne. W jakiej pozycji należy ująć kwotę wydatków niewygasających, wynikających z konta księgowego 135 (wydatki niewygasające). Należy zaznaczyć, że ujęcie w jednej lub w drugiej pozycji nie zmienia wartości aktywów. Występowanie w planie kont budżetu odrębnego konta księgi głównej budżetu 135 rachunek środków na niewygasające wydatki” wskazuje na potrzebę prezentacji środków wydzielonych na realizację wydatków niewygasłych w bilansie budżetu w pozycji 1.1.2 Pozostałe środki pieniężne, stosownie do ich rzeczywistego znaczenia ekonomicznego. Ewidencja na koncie 135 ma swoje odbicie w klasyfikacji środków pieniężnych w sprawozdaniu budżetowym Rb-ST. Obecnie w sprawozdaniu Rb-ST w pozycji „Stan środków na rachunku budżetu jst” prezentuje się środki pieniężne zgodnie ze stanem faktycznym, czyli bez środków na wydatki niewygasające, które z kolei są wykazywane w oddzielnej pozycji „ Informacja o stanie środków na rachunkach bankowych jst. 1. Stan środków na rachunku wydatków niewygasających”.

Za taką prezentacją środków niewygasających opowiadają się również znawcy finansów publicznych, którzy prezentują takie stanowisko w swoich publikacjach.

W trakcie kontroli kompleksowej przeprowadzonej w Gminie Łask w 2020 roku kontrolerzy zakwestionowali takie ujmowanie środków, cyt. „Stosownie do art. 263 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może ustalić, w drodze uchwały, wykaz wydatków, które nie wygasają z końcem roku, określając ostateczny termin ich dokonania najpóźniej do dnia 30 czerwca następnego roku (art. 263 ust. 4 ustawy o finansach publicznych. Wynikająca z tego przepisu zasada nie zmienia podmiotu dysponującego tymi środkami oraz charakteru samych środków, środki te nadal są środkami budżetu. Dopuszczając możliwość niewygaśnięcia, niektórych kategorii wydatków, ustawodawca zezwolił jednostce samorządu terytorialnego na prowadzenie w ramach następnego roku wydatków budżetowych roku poprzedniego, zabezpieczając środki na ten cel na odrębnym subkoncie. Nie można postawić twierdzenia, iż wyodrębnienie takie wiąże się z koniecznością postrzegania wydatków niewygasających jako innej, niż środki pieniężne kategorii aktywów. Bez względu na sposób wyodrębnienia środków na wydatki niewygasające (przeksięgowanie, wyksięgowanie etc.) nadal będą one wykonywane przez budżet i nadal on tym środkami będzie dysponował. W pozycji aktywów 1.1.2 winny być wykazane m.in. środki do odprowadzenia do budżetu państwa z tytułu niewykorzystanych dotacji celowych”.

Pytanie:

W jakiej pozycji bilansu z wykonania budżetu jst należy ująć kwotę wydatków niewygasających, wynikających z konta księgowego 135?

Stanowisko własne:

W opinii Gminy Łask w zgodności ze sprawozdaniem Rb-ST kwotę wydatków niewygasających powinno ujmować się w pozycji 1.1.2 — Pozostałe środki pieniężne.

Stanowisko RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo z kania 8 lutego 2021 roku, zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia odnośnie pozycji bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w jakiej należy ująć kwotę wydatków niewygasających, wynikających z konta księgowego 135 — uprzejmie informuję, że aktualne w tym przedmiocie pozostaje stanowisko Izby wyrażone w toku czynności kontrolnych prowadzonych przez Izbę w Gminie Łask w roku 2020 r.

Tym samym kwotę wydatków niewygasających należy ujmować w poz. I.1.1. bilansu — Środki pieniężne budżetu.

{Urząd Miejski w Łasku, 2021-02-08, sygn. -}
{RIO Łódź, 2021-03-18, sygn. WA 4120-6/2021-w}